AUD/USD BRONI ZYSKÓW PO FED W OKOLICACH 0,7000, MAJĄC NA UWADZE ZATRUDNIENIE W AUSTRALII

  • AUD/USD pozostaje na marginesie po odnotowaniu największych dziennych zysków od sześciu tygodni.
  • Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, USD spadły po tym, jak Fed spełnił oczekiwania szerokiego rynku, ogłaszając podwyżkę stóp procentowych o 75 pb.
  • Oczekuje się, że dane dotyczące zatrudnienia w Australii poprawią się w maju.

AUD/USD rośnie w okolicach 0,7000, gdy byki odpoczywają po inspirowanym przez Fed rajdzie, największym dziennym skoku od początku maja. To powiedziawszy, bezczynność pary australijskiej w pierwszych godzinach czwartkowego ranka w Azji może być powiązana z ostrożnym nastrojem handlowców przed oczekiwaniami inflacyjnymi Australii i liczbami zatrudnienia, a także lekkim kalendarzem według czasu prasy.

Australijskie byki powróciły do ​​tabeli po tym, jak dolar amerykański nie złagodził podwyżki stóp Fed o 75 punktów bazowych (pb). Zyski tej pary mogą być również powiązane z mniejszymi zyskami, mocniejszymi akcjami i lepszymi cenami złota, nie zapominając o oczekiwaniach co do twardszych raportów o zatrudnieniu i agresji RBA.

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) ogłosiła największą podwyżkę stóp procentowych od 1994 roku, aby zwalczyć obawy o inflację. Amerykański bank centralny również zrewidował prognozy inflacji na ten i kolejny rok, jednocześnie obniżając oczekiwania inflacyjne. Wydaje się jednak, że odrzucenie przez Fed szans na podwyżkę stóp o 100 pb i wyważone komentarze prezesa Jerome’a ​​Powella pogrążyły później rentowności obligacji skarbowych i dolara. Na kolejnym posiedzeniu decydenci zasygnalizowali również podwyżkę stóp o 50 lub 75 pb.

Po werdykcie Fed rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA nie tylko przyspieszyły pięciodniowy trend wzrostowy, ale również spadły najbardziej od początku marca, spadając o około 10 pb do 3,29%. Wynikiem tych ruchów było umożliwienie benchmarkom Wall Street odnotowania największego dziennego skoku od ponad tygodnia, a także sprowadzenie indeksu dolara amerykańskiego (DXY) z najwyższego poziomu od 20 lat do 104,87 najpóźniej.

Warto zauważyć, że ostatnia reakcja na podwyżkę stóp przez Fed nie jest sygnałem do odwrócenia trendu na parze AUD/USD, ponieważ inwestorzy donoszą comiesięczne informacje o zatrudnieniu w maju i oczekiwaniach inflacji konsumenckiej Melbourne Institute za czerwiec. Ważnym do obejrzenia będzie także Biuletyn Kwartalny RBA.

Prognozy sugerują poprawę zasadniczej zmiany zatrudnienia o 25 tys. w porównaniu z 4 tys. wcześniej, podczas gdy oczekuje się, że stopa bezrobocia spadnie do 3,8% z prognozy 3,9%. Co więcej, oczekiwania inflacyjne konsumentów wyniosły najpóźniej 5,0%.

„Pomimo silnego popytu na siłę roboczą, który przejawia się w wolnych miejscach pracy, tygodniowe wynagrodzenia pozostają słabe; W związku z tym Westpac przewiduje, że zatrudnienie wzrośnie o 5 tys. w maju (w porównaniu z konsensusem +25 tys.) z wyraźnym ryzykiem negatywnego druku. Bardzo niewielki spadek uczestnictwa powinien spowodować zaokrąglenie stopy bezrobocia do 3,8%. Oczekiwania inflacyjne MI powinny nadal utrzymywać się na podwyższonym poziomie w czerwcu”, powiedział Westpac przed publikacją.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.