AUD/JPY SPADA PONIŻEJ 94,30 PRZY PŁASKIEJ STOPIE BEZROBOCIA W AUSTRALII, BOJ W CENTRUM UWAGI

  • AUD/JPY spadł do blisko 94,25 przy niższej niż oczekiwano stopie bezrobocia.
  • Stopa bezrobocia wyniosła 3,9%, czyli poniżej konsensusu 3,8%.
  • Wytworzenie ponad 60 tys. miejsc pracy w maju wesprze RBA w dalszym zaostrzaniu polityki.
  • Ze strony BOJ oczekuje się kontynuacji ultraluźnej polityki pieniężnej.

Para AUD/JPY spada znacznie niżej, ponieważ Australijskie Biuro Statystyczne podało niższą niż oczekiwano stopę bezrobocia. Gospodarka australijska dodała 60,6 tys. miejsc pracy, ponad dwukrotnie więcej niż szacowano na 25 tys. i wcześniejszy druk 4 tys. Stopa bezrobocia pozostała jednak na niezmienionym poziomie 3,9%, ale poniżej prognoz 3,8%.

Wyższa zmiana zatrudnienia zachwyciła Bank Rezerw Australii (RBA), który ponownie podyktował podwyżkę stóp na lipcowym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej. Warto zauważyć, że RBA podwyższył swoją oficjalną stopę gotówkową (OCR) o 50 punktów bazowych (pb) w pierwszym tygodniu czerwca. Zapowiedź była wyższa od konsensusu 25 pb. W czasach, gdy australijska gospodarka napotykała przeszkody w generowaniu możliwości zatrudnienia, RBA podyktowało agresywną podwyżkę stóp procentowych, która może mieć swoje własne reperkusje. W kwietniu gospodarka wygenerowała zaledwie 4 tys. miejsc pracy, co wskazuje na jej efektywność w perspektywach wzrostu gospodarczego.

Na froncie Tokio uwaga inwestorów przesunęła się na politykę pieniężną Banku Japonii (BOJ), która ma się odbyć w piątek. Oczekuje się, że gubernator BOJ Haruhiko Kuroda będzie kontynuował swoją ultra luźną politykę monetarną. Stopa inflacji w Japonii przekroczyła docelową stopę 2%, jednak presja cenowa jest w dużej mierze powodowana kosztownymi paliwami kopalnymi, a nie szeroko zakrojonym ożywieniem zagregowanego popytu.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.