USD/JPY WRACA DO 135,00 NA CZARTERACH BOJ, NISKIE STOPY KAPITALIZACJI

  • USD/JPY odwraca spadek z poprzedniego dnia z najwyższych poziomów od 1998 roku.
  • Nastrój na rynku pozostaje mieszany, ponieważ rentowności nie rosną po spadkach Fed, podczas gdy kontrakty terminowe na akcje i azjatyckie akcje pozostają mocniejsze.
  • Główny sekretarz gabinetu Japonii ma nadzieję, że BOJ skoordynuje się z polityką rządu.
  • Deficyt handlowy w Japonii zwiększył się w maju, pojawiły się wskazówki BOJ dotyczące kupowania obligacji.

USD/JPY podnosi oferty, aby odświeżyć śróddzienny szczyt w okolicach 134,60, ponieważ rentowności zmniejszają słabość inspirowaną przez Fed we wczesnym czwartku. Ostatnie zyski jena można również powiązać z komentarzami japońskiego sekretarza gabinetu Hirokazu Matsuno.

Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych odbiły od najniższego poziomu w ciągu dnia 3,288% do 3,364% do czasu prasy. Mimo to kupony obligacji benchmarkowych pozostają ujemne drugi dzień z rzędu, spadając najpóźniej o 3,1 punktu bazowego (pb).

Z drugiej strony japoński decydent powiedział: „(On) ma nadzieję, że Bank Japonii (BOJ) kieruje polityką odpowiednio w ścisłej współpracy z rządem”, zapytany o spotkanie polityczne BOJ w tym tygodniu.

Warto zauważyć, że wzrost sumy bilansu handlowego Japonii w maju do 2 384,7 mld ¥ w porównaniu z oczekiwanymi 2 022,6 mld ¥ i wcześniejszymi 842,8 mld ¥ również przyczynił się do umocnienia pary USD/JPY.

Para jenów spadła najbardziej od ponad miesiąca poprzedniego dnia po tym, jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed) ogłosiła największą podwyżkę stóp procentowych od 1994 r., aby zwalczyć obawy o inflację. Amerykański bank centralny również zrewidował prognozy inflacyjne na ten i kolejny rok, jednocześnie obniżając oczekiwania inflacyjne. Co więcej, decydenci zasygnalizowali również podwyżkę stóp o 50 pb lub 75 pb na następnym posiedzeniu. Wydaje się jednak, że odrzucenie przez Fed szans na podwyżkę stóp o 100 pb i wyważone komentarze prezesa Jerome’a ​​Powella pogrążyły później rentowności obligacji skarbowych i dolara.

Również sprzedającym USD/JPY pomogły słabsze dane z USA, sprzedaż detaliczna w USA odnotowała spadek o 0,3% m/m wobec oczekiwanego wzrostu 0,2% i zrewidowanego w dół 0,7% w poprzednich odczytach. Również NY Empire State Manufacturing Index spadł do -1,2 w porównaniu z konsensusem rynkowym 3,0 i -11,6 wcześniej.

Idąc dalej, katalizatory ryzyka mogą zabawiać traderów USD/JPY przed piątkowym BOJ. Biorąc pod uwagę jastrzębi nastrój w głównych bankach centralnych, kluczowe do obserwacji będą wskazówki BOJ dotyczące kupowania obligacji i stóp procentowych.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.