Szybkie załamanie cen gazu ziemnego

Ceny gazu w Europie spadają, gdy wchodzimy w sezon zimowy. Ceny TTF dnia następnego spadły aż o 91% od szczytu w sierpniu, osiągając najniższy poziom od czerwca 2021 r. Ceny TTF na następny dzień spadły ostatnio na krótko do poziomu ujemnego, odzwierciedlając bardzo dobrze zaopatrzony rynek kasowy. Słabsze ceny będą ulgą dla konsumentów i polityków w UE.

Łagodniejsza niż zwykle pogoda o tej porze roku oznacza, że ​​zapotrzebowanie na ogrzewanie jest mniejsze, a jednocześnie pozwala na dalsze napełnianie magazynów gazu w UE. Według danych Gas Infrastructure Europe magazyny gazu w UE są obecnie zapełnione w ponad 94%. Jest to nie tylko powyżej średniej z pięciu lat, ale także znacznie powyżej pierwotnego celu UE, jakim jest 80% zapełnienia magazynu do 1 listopada tego roku. Tymczasem magazyny w Niemczech są zapełnione w prawie 98%.

Chociaż słabość cen przynosi pewną ulgę konsumentom, istnieje obawa, czy niższe ceny ponownie pobudzą popyt. Europejscy producenci nawozów już rozpoczęli przywracanie ograniczonych mocy produkcyjnych w związku z ostatnimi spadkami cen. Jeśli zobaczymy, że dzieje się to na większą skalę, wyraźnie widać, że wysiłki Europy, aby uzupełnić zapasy w przyszłym roku, będą trudniejsze.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →