USA: UTRZYMUJĄCA SIĘ SIŁA WYDATKÓW NA DOBRA KONSUMPCYJNE MALEJE – WELLS FARGO

Dane opublikowane w piątek pokazały, że sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 1%, powyżej konsensusu rynkowego 0,8%; Majowe dane zostały zrewidowane w górę. Raport o sprzedaży detalicznej z czerwca pokazał, że konsumenci nadal wydają więcej, ale coraz mniej, wyjaśniają analitycy z Wells Fargo. Ostrzegają, że siła przetrwania wydatków na dobra konsumpcyjne maleje.


„Czerwcowy raport o sprzedaży detalicznej pokazuje, że ludzie płacą więcej, ale dostają mniej. Całkowita wartość sprzedaży detalicznej w dolarach wzrosła o 1,0%, co przekroczyło konsensus szacunkowy, ale po zastosowaniu naszej korekty o inflację szacujemy, że realna sprzedaż detaliczna faktycznie spadła o 1,0%”.

„Nasza najnowsza prognoza przewiduje podniesienie stóp procentowych przez FOMC o 100 punktów bazowych na posiedzeniu politycznym 27 lipca. Prezes Fed w St. Louis James Bullard i gubernator Rezerwy Federalnej Christopher Waller w oddzielnych wystąpieniach publicznych w czwartek poparli podwyżkę stóp o 75 punktów bazowych w tym miesiącu, chociaż Waller powiedział: „Jeśli te dane będą znacznie silniejsze niż oczekiwano, skłoniłoby mnie to do większej podwyżki na lipcowym posiedzeniu”.

„Dalsze umiarkowanie realnej konsumpcji towarów powinno pomóc złagodzić presję na łańcuchy dostaw i przyczynić się do spadku inflacji towarów. Ostatecznie to właśnie stara się osiągnąć Fed: spowolnienie popytu, aby obniżyć inflację. Ale przy realnej sprzedaży detalicznej wciąż o ponad 6% powyżej poziomu sprzed pandemii do czerwca, spodziewamy się jeszcze większego zaostrzenia, zanim popyt znacząco spadnie, aby ułatwić odprężenie cen towarów.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →