USA: Dzisiaj obchodzony jest Dzień Niepodległości. Inwestorzy czekają na wynagrodzenia poza rolnictwem (NFP). W UE EBC i Christine Lagarde będą uważnie obserwowane

Amerykanie świętują dziś Dzień Niepodległości, więc na ważne dane z amerykańskiej gospodarki poczekamy do najbliższych dni. W środę zostaną opublikowane minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, aw piątek poznamy kluczowe dane z rynku pracy. I to są wydarzenia, którymi rynki mogą przeżyć w tym tygodniu.

Recesja?

Po burzliwej pierwszej połowie roku inwestorzy mogą nadal szukać oznak potencjalnej recesji, gdy stopy procentowe rosną na całym świecie. Na początku lipca rynek tak wystraszył się załamaniem gospodarki, że zaczął wyceniać możliwość obniżki stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego w 2023 r. w Stanach Zjednoczonych. Na te oczekiwania wpływ mogą mieć piątkowe dane z rynku pracy oraz minutes z ostatniego posiedzenia FOMC, na którym podjęto decyzję o podwyżce stóp procentowych o 0,75 pkt. Inwestorzy mogą też zwrócić uwagę na: wypowiedzi prezes EBC Christine Lagarde, decyzję RBA w sprawie stóp procentowych, czy publikację chińskich indeksów PMI dla usług i danych o inflacji.

Płace poza rolnictwem (NFP)

Piątkowy nieformalny raport o zatrudnieniu może pokazać, że amerykańska gospodarka dodała w czerwcu 270 000 miejsc pracy, najmniej od kwietnia ubiegłego roku. Oczekuje się, że stopa bezrobocia wyniesie 3,6 proc., a płace 0,3 proc. miesięcznie.

Jaka będzie nowa stopa procentowa?

Protokoły z posiedzeń FOMC i przemówienia kilku przedstawicieli Fed mogą zawierać wskazówki co do wielkości lipcowej podwyżki stóp procentowych o 50 lub 75 punktów bazowych.

Protokoły EBC i Christine Lagarde mogą być śledzone przez inwestorów przed decyzją w sprawie stóp procentowych

W Europie uwaga skupi się na komentarzach decydentów EBC, w tym prezesa Lagarde’a, oraz protokołach z ostatniego posiedzenia EBC w sprawie polityki pieniężnej. Inwestorzy mogą szukać wskazówek, jak agresywnie bank centralny będzie podchodzić do podnoszenia stóp procentowych po wakacjach. Przed nami również ważne publikacje gospodarcze dotyczące PMI dla usług, PPI dla strefy euro i sprzedaży detalicznej, bilansu handlowego Niemiec, zamówień fabrycznych i produkcji przemysłowej.

Przemawia Andrew Bailey (BoE)

W kalendarzu gospodarczym Wielkiej Brytanii handlowcy mogą wypatrywać przemówień kilku decydentów Banku Anglii, w tym gubernatora Andrew Baileya, oraz raportu o stabilności finansowej banku centralnego we wtorek.


Daniel Kostecki, Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Conotoxia)

Materiały, analizy i opinie zawarte, przywołane lub dostarczone w niniejszym dokumencie są przeznaczone wyłącznie do celów informacyjnych i edukacyjnych. Osobista opinia autora nie stanowi i nie powinna być konstruowana jako oświadczenie lub porada inwestycyjna ze strony Conotoxia Ltd. Wszelkie bezkrytyczne poleganie na materiałach ilustracyjnych lub informacyjnych może prowadzić do strat. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →