Chiński CPI został opublikowany w tym tygodniu. AUD/USD może być kuszącą parą walutową w tym tygodniu, ponieważ RBA zdecyduje o stopie procentowej

Trzy raporty ekonomiczne podkreślają nadchodzący tydzień: japońskie zarobki pieniężne z pracy na początku tygodnia oraz raport o zatrudnieniu w USA i chiński CPI na koniec tygodnia. Ponadto Bank Rezerw Australii spotyka się na początku 5 lipca.

Naleganie Banku Japonii, że inflacja, która kształtuje się nieco powyżej celu, nie jest do utrzymania, jest nie do utrzymania, wynika z faktu, że jest ona funkcją wyższych cen świeżej żywności i energii oraz statystycznego wpływu zeszłorocznych obniżek opłat za telefony komórkowe, które wypadły z zestawień 12-miesięcznych . To, czego brakuje, mówi BOJ, to wzrost płac. W ciągu ostatniej dekady miesięczne zarobki pieniężne wzrosły o ponad 2% rok do roku dokładnie dwa razy: raz w 2018 r. i raz w 2014 r. W pierwszych czterech miesiącach roku zarobki pieniężne z pracy wyniosły średnio 1,4% rok do roku . Średnia stopa w ubiegłym roku wyniosła 0,4%. Zwracamy również uwagę, że wstępne szacunki podlegają statystycznie istotnym zmianom. Weź pod uwagę, że pierwszy raportowany wzrost o 1,7% w kwietniu został zrewidowany do 1,3%. Rewizja w marcu poszła w drugą stronę. Pierwotny wzrost o 1,2% został zrewidowany do 2,0%.

Jednak wiedza o wzroście płac nie pomaga zbytnio w prognozowaniu konsumpcji (wydatków gospodarstw domowych). Jest to szczególnie prawdziwe w obliczu pandemii. Kwiecień był pierwszym pełnym miesiącem bez krawężników Covid. Po skorygowaniu o inflację, realne płace gotówkowe spadły w kwietniu do 16-miesięcznego minimum (1,7% rok do roku, początkowo -1,2%). W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, gdzie gubernator Banku Anglii Bailey wezwał robotników do powściągliwości w negocjacjach płacowych, BOJ i rząd wezwali japońskie firmy do podniesienia płac. Presja cenowa może nie skłoniła BOJ do podwyżki stóp procentowych, ale premier Kishida pomógł zmniejszyć koszty utrzymania, oferując pakiet wydatków rządowych oraz ulgi podatkowe i subsydia na benzynę.

Silny rynek pracy, silna konsumpcja i pozytywny szok warunków handlowych oraz podwyższone oczekiwania inflacyjne skłoniły Bank Rezerw Australii do agresywnego kursu zacieśniania. Na koniec ubiegłego roku kontrakty terminowe na stopę gotówkową zakładały stopę docelową na koniec roku na poziomie około 0,8%. Sześć miesięcy później docelowa stopa gotówkowa wynosi 0,85%, a rynek wycenia stopę na koniec roku na poziomie 3,20%. Jest to spadek z prawie 4% osiągniętych w połowie czerwca. Gubernator RBA Lowe sprzeciwił się spekulacjom dotyczącym ruchu o 75 pb, mówiąc, że dyskusja będzie miała miejsce między 25 a 50 pb na posiedzeniu 5 lipca. Osłabło zaufanie rynku do ruchu o 50 pb. Przed weekendem lekkie nastawienie rynku terminowego na korzyść przesunięcia o pół punktu jest najmniejsze od trzech tygodni.

Ocena Rezerwy Federalnej, że gospodarka amerykańska może wytrzymać zaostrzone warunki finansowe bez popadania w recesję, wydaje się w dużej mierze oparta na sile rynku pracy. Zaczynają się pojawiać pęknięcia. Zauważyliśmy, że czterotygodniowa średnia krocząca tygodniowych wniosków o bezrobotnych, wykorzystywana do złagodzenia niektórych szumów w tej wysokiej częstotliwości, osiągnęła najniższy poziom trzy miesiące temu i wzrosła o 30%. Rynek pracy przesuwa się w dół. Zatrudnienie poza rolnictwem rosło w tym roku średnio o 488 tys. Mediana prognoz w ankiecie Bloomberga przewiduje wzrost o 250 tys. w czerwcu, czyli najniższy od końca 2020 roku.

Rezerwa Federalna, podobnie jak inne banki centralne, dostrzega ciasnotę na rynku pracy, która napędza wzrost płac, co z kolei ma wpływać na ceny. Pęknięcia w narracji o „solidnym rynku pracy” są również widoczne w średnich zarobkach godzinowych. Oczekuje się, że w czerwcu spadła do 5,1%. Jeśli zostanie potwierdzony w raporcie, spowolniłby co miesiąc w II kwartale. Miesięczna zmiana również stabilizuje się między 0,3% a 0,4%. Skumulowany zysk w drugim kwartale może być najniższy od pierwszego kwartału 21.

Praca to dochód, a dochód to konsumpcja. Można oczekiwać, że mniejsza liczba nowych pracowników i spadek średnich zarobków przełożą się na wolniejszą konsumpcję. Jednak Amerykanie zaciągali pożyczki z przeszłości, ściągając oszczędności i monetyzując wzrost kapitału własnego w swoich domach, oraz z przyszłości w zakresie kredytów. Majowy kredyt konsumencki zostanie podany kilka godzin po danych o zatrudnieniu. Całkowity kredyt konsumencki wzrósł o prawie 85,5 mld USD w marcu i kwietniu. Był on prawie równo podzielony na kredyty odnawialne (np. karty kredytowe) i nieodnawialne (np. kredyty samochodowe i pożyczki szkolne). Przy niższej rewizji konsumpcji (w I kw. PKB i kwietniowym PCE) oraz słabszym od oczekiwań szacunkach majowego PCE (0,2% wobec 0,4%) udział kredytów był większy niż wcześniej się wydawało. 

Pod koniec tygodnia, dosłownie, w sobotę rano (9 lipca) w Pekinie, Chiny mają ogłosić czerwcowy CPI. Oczekuje się, że ponowne otwarcie gospodarki podniosło ceny, choć w maju złagodniały (-0,4%). Mediana prognoz zakłada wzrost wskaźnika rok do roku do 2,5% z 2,1%. Byłoby to najwyższe od lipca 2020 r. To, co sprawia, że ​​CPI w Chinach jest szczególnie trudne do przewidzenia, to fakt, że urzędnicy nie ujawnili składu po ubiegłorocznej korekcie. Na przykład kraje o średnich dochodach zwykle przywiązują większą wagę do żywności i ubrań, podczas gdy kraje o wysokich dochodach zazwyczaj przywiązują większą wagę do transportu i schronienia, które były bardziej kluczowe dla inflacji. Chińscy urzędnicy wydają się pewni, że inflacja utrzyma się poniżej 3%.

Ceny żywności, które spadły o 1,3%, były za majowym spadkiem CPI w ujęciu miesięcznym. Ponowne otwarcie i logistyka ustabilizowały się, a ceny świeżych warzyw spadły o 15%. Cena wieprzowiny, kluczowego składnika koszyka żywności, spadła w maju o ponad jedną piątą. Wiele kont wyraża obawy, że ceny wieprzowiny osiągnęły najniższy poziom. Ponowne otwarcie oznacza, że ​​konsumpcja prawdopodobnie odbije. Podaż wydaje się być ograniczona, ponieważ kontrakty terminowe na żywca wieprzowe w Dalian są najsilniejsze od roku, a ceny hurtowe są najwyższe od sześciu miesięcy.

Przejdźmy do oceny akcji cenowej.

Indeks dolara: Wzrost obaw o recesję, spadek rentowności w USA i wzrost zaufania, że ​​Fed obniży stopy procentowe pod koniec przyszłego roku, miały niewielki wpływ na dolara amerykańskiego. Indeks dolara, który rozpoczął ostatni tydzień spadkiem poniżej 104,00, osiągnął najwyższy poziom od kilku tygodni. Rzeczywiście, zbliżył się do najwyższego poziomu od 20 lat w połowie czerwca blisko 105,80. Wydaje się, że wskaźniki momentum pojawiają się po cofnięciu do środka zakresu. Kolejnym ważnym obszarem technicznym jest obszar 108,75-109,25, który był ostatnio widziany od sierpnia do października 2002 r. Początkowe wsparcie jest teraz widoczne w okolicach 104,70. Zauważ, że kontrakty terminowe na fundusze Fed wyceniają obniżkę o ćwierć punktu w trzecim kwartale 23 i kolejną w czwartym kwartale 23. Śledzenie GDPNow Altanta Fed ostrzega przed spadkiem o 2,1%, ale żaden z 58 ekonomistów w Bloomberg  

Euro:  Odbudowa wspólnej waluty spadła w zeszły poniedziałek do 1,0615 USD, co jest kluczowym celem zniesienia wyprzedaży, która rozpoczęła się na posiedzeniu EBC 9 czerwca. Nie oglądał się wstecz i zakończył tydzień poniżej 1,04 USD. Czerwcowy dołek wynosił około 1,0360 USD, a majowy około 1,0350 USD. MACD i Slow Stochastic cofają się po ożywieniu od połowy czerwca. Przerwa odnowiłaby spekulacje o przejściu na parytet. Euro oscylowało po obu stronach przedziału z poprzedniego tygodnia i ustabilizowało się poniżej dołka. Zewnętrzny tydzień zniżkowy podkreśla fakt, że niedźwiedzie nadal kontrolują.

Japoński jen:  Jedyną główną walutą, która zyskała wobec dolara, był jen, choć jest to mniej niż 0,2%. Kluczową kwestią było to, że 10-letnia rentowność w USA spadła o ponad 25 pb, co jest największym tygodniowym spadkiem od marca 2020 r. Przed weekendem dolar na krótko oscylował poniżej 20-dniowej średniej ruchomej (~134,80 JPY) po raz pierwszy. czasu od 1 czerwca i odbił się, osadzając się w pobliżu 135,00 JPY. Sygnały ze wskaźników momentum są rozbieżne. MACD znajduje się w trendzie niższym, podczas gdy Slow Stochastic jest płaski na podwyższonych poziomach. Dolar był bardziej odporny, niż można było się spodziewać. Niemniej jednak spadek stóp w USA powinien zachęcić do głębszej korekty dolara. Na obecnym setupie ruch w kierunku JPY133 wydaje się rozsądny, z potencjałem sięgającym około 130,50 JPY. Nawet jeśli w najbliższych dniach dolar poruszy się w bok, 

Funt brytyjski: Funt  szterling zaczął zbijać się z poprzedniego tygodnia powyżej szczytu z poprzedniego tygodnia, ale został wycofany z obszaru 1,2230 USD, a następnie został wyprzedany. Przed weekendem spadła poniżej 1,20 USD, aby ograniczyć największą tygodniową stratę (~ 2,2%) od września 2020 r. Dolna wstęga Bollingera rozpoczyna nowy tydzień w pobliżu 1,1950 USD, a najniższy poziom od dwóch lat w zeszłym miesiącu był blisko 1,1935 USD. Wskaźniki momentum pozwalają na dalsze straty, zanim się rozciągną. Wydaje się, że wsparcie na wykresie jest niewielkie przed obszarem 1,1400-1,1500 USD. Rynek swapów pozostaje niemal pewien, że Bank Anglii podniesie o 50 pb na kolejnym posiedzeniu na początku sierpnia.

Dolar kanadyjski:   Po jenie, dolar kanadyjski najlepiej radził sobie wśród głównych walut, spadając  tylko  o około 0,3% w stosunku do dolara amerykańskiego. Dolar początkowo przedłużył odwrót od najlepszego poziomu od listopada 2020 r. (~1,3080 CAD), spadając do 1,2820 CAD. Jednak mem risk-off spowodował, że dolar amerykański odrobił przed weekendem 1,2965 CAD. MACD wydaje się rosnąć w górę, podczas gdy Slow Stochastic nadal znajduje się w trendzie niższym. Podczas gdy rynek obniżył prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez Fed o 75 pb na posiedzeniu w tym miesiącu do około 60%, najmniej od posiedzenia FOMC, ryzyko podwyżki 75 pb przez Bank Kanady jest bliskie 80%. Dolar napotyka bliski opór w paśmie 1,2980-CAD1,3020, a poza tym jest starym nemezis w obszarze 1,3080 CAD.

Dolar australijski: Obawy o globalny wzrost i szeroką siłę dolara amerykańskiego spowodowały, że przed weekendem dolar australijski spadł do nowych dwuletnich minimów w pobliżu 0,6765 USD. Wcześniej zauważyliśmy, że obszar ten odpowiada (50%) cofnięciu australijskiego rajdu z pandemicznego dołka paniki około 0,5500 USD. Kolejne zniesienie (61,8%) to około 0,6465 USD. Jednak bardziej niedźwiedzi przypadek techniczny może być wykonany, jeśli Australijczyk wyrzeźbił wzór głowy i ramion z dekoltem około 0,7000 USD. Przewiduje do 0,6000 USD. Dolna wstęga Bollingera wynosi blisko 0,6750 USD. MACD spada, a Slow Stochastic sieka wzdłuż koryta. Potrzebny jest ruch powyżej 0,6900-0,6920 USD, aby poprawić ton techniczny. Rynek terminowy wycenia prawie 60% szansę na podwyżkę stóp o 50 pb zamiast o 25 pb na posiedzeniu banku centralnego 5 lipca. W ciągu sześciu posiedzeń w II półroczu RBA ma podnieść się o kolejne 225 pb. Oznacza to trzy ruchy o pół punktu i trzy ruchy o ćwierć punktu.

Peso meksykańskie:  Dolar w drugiej połowie ubiegłego tygodnia utworzył niewielką półkę w przedziale MXN20.06-MXN20.08, z którego przed weekendem pchnął w górę i dotarł do MXN20.4660. Wydawało się to wyraźnie częścią posunięcia ryzyka. Peso spadło o ok. 0,9% na koniec ubiegłego tygodnia, mimo że PMI dla przemysłu wzrósł do 52,2 (z 50,6), najwyższego poziomu od długo przed pandemią. Był to piąty z rzędu awans. PMI dla przemysłu spadł w większości krajów w czerwcu. Przekazy pieniężne pracowników w maju wzrosły do ​​rekordowego poziomu 5,17 mld USD, prawie 2,5 mld USD więcej niż oczekiwano i więcej niż wystarczająco, aby pokryć pogorszenie salda handlowego o 330 mln USD. W drugim kwartale 22 miało miejsce osiem sesji, podczas których dolar oscylował powyżej 20,50 MXN, ale raz zamknął się powyżej. Kolejne pchnięcie w górę może pobudzić wzrosty w kierunku MXN20.65-MXN20.70.

Chiński juan:  Dolar spędził ostatni tydzień na handlu spokojnie w przedziale z poprzedniego tygodnia (~6,6735- 6,67260 CNY). Ustabilizował się w pobliżu 6,7015 CNY, co oznacza wzrost o 0,15% w ciągu tygodnia. Przypomnijmy, że dolar poszybował w górę w kwietniu i pierwszej połowie maja. Od półtora miesiąca porusza się szeroko na boki. Chińscy urzędnicy wydają się zadowoleni, ale śledząc dolara, juan umacnia się w stosunku do większości innych walut. Jeśli część wcześniejszej presji na juana pochodziła z przepływów portfelowych, perspektywy są jaśniejsze. Gdy chińska gospodarka wychodzi z blokad, chińskie akcje zaczęły osiągać lepsze wyniki. Jednocześnie spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych oznacza, że ​​dyskonto Chin wobec USA spadło z około 65 pb do mniej niż 10 pb pod koniec zeszłego tygodnia. Najważniejsze dane w przyszłym tygodniu obejmują rezerwy walutowe, która prawdopodobnie spadła z powodu wyceny, biorąc pod uwagę siłę dolara. Pod ręką jest również majowy CPI (prawdopodobnie przyspieszony po ponownym otwarciu gospodarki) oraz PPI, który ma spadać ósmy miesiąc z rzędu. 

Miłosz Banasiewicz

Learn More →