Jak sobie radzi japoński rynek pracy? Jak wysoki jest wskaźnik CPI w Tokio? Co może pomóc mniejszym firmom w Japonii?

Ogólna sytuacja na rynku pracy poprawiła się w maju

Stopa bezrobocia w Japonii nieoczekiwanie wzrosła w maju do 2,6% (wobec konsensusu rynkowego 2,5%), ale jest to pierwszy wzrost od czterech miesięcy. Jednak współczynnik aktywności zawodowej osiągnął najwyższy w historii poziom 62,7%, a wskaźnik zatrudnienia do zatrudnienia poprawił się przez trzy kolejne miesiące, co wskazuje na zbliżające się zacieśnienie rynku pracy. Chociaż nie wykryto jeszcze żadnych oznak wzrostu płac, ponowne otwarcie gospodarki i lepsza sytuacja w Covid poprawiły ogólne warunki na rynku pracy.

Inflacja stabilizuje się dzięki rządowym subsydiom energetycznym

CPI w Tokio spowolniło w czerwcu do 2,3% r/r (wobec 2,5% konsensusu rynkowego) z 2,4% w maju, ale bazowy CPI, z wyłączeniem świeżej żywności, wzrósł w czerwcu o 2,1% r/r (wobec 1,9% w maju). Ceny energii utrzymały się na wysokim poziomie 21,7%, ale nieco spadły w porównaniu z 22,3% z poprzedniego miesiąca. Uważamy, że dotacje rządowe ograniczyły dodatkowe wzrosty cen benzyny i oleju napędowego. Jednak ceny żywności przetworzonej mają wzrosnąć w nadchodzących miesiącach, dlatego krótkoterminowy CPI pozostanie przez jakiś czas powyżej 2%.

Przeciwności dla producentów, usługi bardziej pozytywne w najbliższej przyszłości

Wyniki sondażu Tankan były nieco rozczarowujące, ponieważ wyniki nie były zgodne z konsensusem rynkowym. Jednak duże firmy mają bardziej optymistyczne poglądy na przyszłość, z pewnością dla firm nieprodukcyjnych. W ankiecie duże perspektywy pozaprodukcyjne wzrosły do ​​13 (w porównaniu z 7 w pierwszym kwartale), podczas gdy perspektywy dla przemysłu wzrosły zaledwie o 1 punkt do 10 (w porównaniu z 9 w pierwszym kwartale).

Inna ankieta dla przemysłu, Jibun Bank PMI, spadła w czerwcu do 52,7 (wobec 53,3 w maju), osiągając najniższy wynik od lutego 2022 roku. Główny PMI utrzymał się powyżej poziomu neutralnego, ale dynamika wzrostu nieznacznie spadła, zgodnie z wynikami Tankan ankieta.

Uważamy, że ponowne otwarcie rynku po Covid i bodźce rządowe będą najbardziej korzystne dla lokalnych usługodawców, natomiast niekorzystne warunki zewnętrzne powinny wywrzeć większą presję na firmy produkcyjne.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →