TODAY: DOLAR ODBIJA SIĘ WRAZ Z RENTOWNOŚCIAMI PRZED PRZEMÓWIENIEM POWELLA

Po czwartkowej silnej wyprzedaży dolar utrzymuje swoją pozycję wobec rywali na początku piątku. Benchmarkowa rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, która w czwartek straciła prawie 3%, wzrosła w ciągu dnia o ponad 1%, a indeks dolara amerykańskiego zbliża się do poziomu 104,50. Eurostat opublikuje dane dotyczące inflacji Zharmonizowanych Wskaźników Cen Konsumpcyjnych (HICP) dla strefy euro, a zestawienie gospodarcze Stanów Zjednoczonych będzie zawierało dane o majowej produkcji przemysłowej. Co ważniejsze, przewodniczący FOMC Jerome Powell ma wygłosić przemówienie o godzinie 12:45 GMT.

Rano europejskie kontrakty terminowe na indeksy giełdowe w USA wzrosły między 0,7% a 0,9%, co wskazuje na poprawę nastroju na rynku. Indeks S&P 500 osiągnął najsłabszy poziom od grudnia 2020 r. na poziomie 3 639 i ostatecznie stracił ponad 3% w ujęciu dziennym. 

Bank Japonii (BOJ) ogłosił w piątek, że nie zmienił ustawień polityki pieniężnej. W swoim oświadczeniu BOJ powtórzył, że będzie zwracać szczególną uwagę na rozwój sytuacji na rynkach walutowych i ich wpływ na działalność gospodarczą Japonii. Brak działań banku spowodował wyprzedaż jena, a USD/JPY zniwelował dużą część ciężkich strat, jakie poniósł w ciągu poprzednich dwóch dni. W momencie pisania, para handlowała blisko 114,00, wzrastając o ponad 1% każdego dnia.

Kurs EUR/USD zyskał w czwartek ponad 100 pipsów i osiągnął najwyższy poziom od prawie tygodnia na 1,0602 przed przejściem w fazę konsolidacji. Para była ostatnio widziana w handlu nieco powyżej 1,0500. Oczekuje się, że roczny HICP w strefie euro wyniesie w maju 8,1%, co odpowiada wstępnym szacunkom.

Po imponującym rajdzie, który był napędzany przez jastrzębią perspektywę polityki Banku Anglii (BOE) w czwartek, GBP/USD zawrócił na początku piątku na południe i spadł poniżej 1,2300.

Złoto zdołało odbudować się po środowych wzrostach i wzrosło powyżej 1850 USD w czwartek. Jednak wraz z rosnącymi rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych na początku piątku, XAU/USD stracił trakcję i zaczął wycofywać się w kierunku 1840 USD.

Kurs USD/CHF spadł w czwartek o prawie 300 pipsów po tym, jak Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) nieoczekiwanie ogłosił, że podwyższył swoją stopę procentową o 50 punktów bazowych do -0,25%. Para ostatnio konsolidowała swoje straty w okolicach 0,9700. 

Bitcoin spadł w czwartek o prawie 10% i zbliżył się do kluczowego poziomu 20 000 USD. BTC/USD pozostaje stosunkowo spokojny w piątek i wydaje się, że ma trudności z odrobieniem strat. Wartość Ethereum spadła w tym tygodniu o ponad 20%, a rano w Europie notuje się blisko 1100 USD.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.