SINGAPUR: OZNAKI WYCZERPANIA W SEKTORZE PRODUKCYJNYM?

„Indeks menedżerów ds. zakupów dla przemysłu w Singapurze (PMI) spadł nieznacznie o 0,2 punktu do 50,1 w lipcu, 25. miesiąc z rzędu, w którym wskaźnik PMI pozostał powyżej poziomu 50,0, wskazując na ogólny wzrost aktywności. PMI sektora elektronicznego również poszedł w jego ślady, ze spadkiem o 0,3 punktu, co oznacza wolniejsze tempo wzrostu na poziomie 50,5 w lipcu”.

„Zarówno indeks PMI nagłówka, jak i elektroniki odnotował wolniejsze tempo ekspansji dla nowych zamówień, nowego eksportu, produkcji fabryk i indeksu importu. Zauważono również, że ich odpowiedni wskaźnik cen nakładów pozostał na podwyższonym poziomie, ale nieznacznie spadł od czerwca, podczas gdy ich wskaźnik zatrudnienia nadal rósł, ale w wolniejszym tempie”.

„ Perspektywy produkcji– Najnowszy wskaźnik PMI był zgodny ze słabszymi odciskami PMI dla przemysłu obserwowanymi w gospodarkach Azji Północnej. W przeciwieństwie do tego, dane PMI z innych gospodarek ASEAN były bardziej odporne i odnotowały wyższe wyniki w lipcu, prawdopodobnie korzystając z poprawy popytu krajowego, gdy ich gospodarki ponownie się otwierają. Złagodzenie cen surowców może wskazywać na poprawę w kwestiach łańcucha dostaw, ale niższe odczyty dla nowych zamówień, zamówień eksportowych, importu i zapasów wzbudziły obawy o popyt (zwłaszcza na elektronikę), zwłaszcza w połączeniu ze słabszymi perspektywami globalnego wzrostu. Ponadto jesteśmy świadomi ryzyka zewnętrznego związanego z trwającym konfliktem Rosja Ukraina, zakłóceniami w łańcuchu dostaw związanym z COVID-19 oraz znacznie wolniejszą perspektywą globalnego wzrostu. Najnowszy wynik PMI nie zmienia naszej prognozy wzrostu dla przemysłu w Singapurze, zwracamy jednak uwagę na rosnące ryzyko pogorszenia sytuacji. Na razie podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu produkcji na poziomie 4,5% w 2022 r. (z 13,2% w 2021 r.), podczas gdy nasza prognoza wzrostu PKB na cały rok 2022 również pozostaje na niezmienionym poziomie 3,5%”.

Aleksandra Mazur

Learn More →