PROGNOZA CEN ZŁOTA: XAUUSD POZOSTAJE W DEPRESJI PONIŻEJ 1850 USD, BYKI PRÓBUJĄ BRONIĆ 200 DMA

  • Złoto spotkało się w piątek z nową podażą i przerwało dwa kolejne dni zwycięskiej passy.
  • Odradzający się popyt na USD, impuls do ryzyka okazał się kluczowym czynnikiem wywierającym presję.
  • Trwające spadki rentowności obligacji amerykańskich zapewniły pewne wsparcie i pomogły ograniczyć dalsze straty.

Złoto miało trudności z skapitalizowaniem swoich silnych wzrostów odnotowanych w ciągu ostatnich dwóch sesji giełdowych i było świadkiem pewnej wyprzedaży w ostatnim dniu tygodnia. Kurs XAUUSD pozostawał w depresji przez pierwszą połowę sesji europejskiej, a ostatnio był widziany w handlu tuż poniżej poziomu 1850 USD. Bykom udało się jednak obronić istotne technicznie 200-dniowe wsparcie SMA, co gwarantuje pewną ostrożność przed pozycjonowaniem się na dalsze straty.

Dolar amerykański złapał agresywne ceny ofertowe i odwrócił część spadku z tego tygodnia z dwuletniego maksimum w obliczu jastrzębich oczekiwań Fed. Inwestorzy wydają się być przekonani, że amerykański bank centralny będzie trzymał się swojej agresywnej ścieżki zacieśniania polityki, aby walczyć z uporczywie wysoką inflacją. Zakłady zostały potwierdzone przez tak zwany wykres punktowy Fed, który pokazał, że mediana prognozy stopy funduszy federalnych wyniosła 3,4% w 2022 r. i 3,8% w 2023 r. To z kolei pomogło USD w zdobyciu dwudniowego złą passę do tygodniowego minimum i osłabiony popyt na złoto denominowane w dolarach.

Poza tym impuls ryzyka – na co wskazuje ogólnie pozytywny ton wokół rynków akcji – jeszcze bardziej osłabił bezpieczny metal szlachetny. To powiedziawszy, utrzymujący się spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stanowił pewne wsparcie dla nieopłacalnego złota. Inwestorzy ucieszyli się z faktu, że Fed przewidział, że stopa spadnie do 3,4% w 2024 r. i 2,5% w długim okresie. To z kolei odciągnęło rentowność amerykańskich obligacji od ponad dwuletniego szczytu osiągniętego na początku tego tygodnia, co wraz z narastającymi obawami o recesję może przynajmniej na razie ograniczyć głębsze straty na złocie.

Uczestnicy rynku z niecierpliwością oczekują teraz na amerykańskie zestawienie gospodarcze, zawierające produkcję przemysłową i wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych, które zapewnią nowy impuls później, podczas wczesnej sesji północnoamerykańskiej. Traderzy będą dalej kierować się rentownością obligacji amerykańskich, dynamiką cen USD i szerszym sentymentem do ryzyka rynkowego, aby wykorzystać krótkoterminowe okazje wokół złota w ostatni dzień tygodnia.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.