PODGLĄD CPI W NZ: PROGNOZY CZTERECH GŁÓWNYCH BANKÓW, WIĘCEJ BÓLU ZWIĄZANEGO Z INFLACJĄ

Statystyki Nowa Zelandia opublikuje dane o inflacji CPI za II kwartał w niedzielę, 17 lipca o 22:45 GMT, a gdy zbliżamy się do czasu publikacji, oto prognozy ekonomistów i badaczy czterech głównych banków dotyczące nadchodzących danych o wzroście .

Ekonomiści spodziewają się, że CPI skoczył z 6,9% r/r do 7,1%. Tymczasem tempo kwartału do kwartału mogło obniżyć się do 1,5% z 1,8%.

ANZ
„Prognozujemy, że roczna inflacja CPI osiągnęła 7,1% w II kwartale – niewielki wzrost w porównaniu z już silnym odciskiem z I kwartału wynoszącym 6,9%. Niepewność pozostaje wysoka, ponieważ globalne ceny surowców są nękane przez wydarzenia geopolityczne, a inflacja partnerów handlowych nadal rośnie. Ryzyko krajowej inflacji jest zdecydowanie w górę, biorąc pod uwagę wciąż wysokie oczekiwania inflacyjne i wyjątkowo napięty rynek pracy. Spodziewamy się, że roczna inflacja towarów niehandlowych pozostała wysoka na poziomie 6,0%, podczas gdy roczna inflacja towarów niehandlowych wzrosła do 8,7% r/r (8,5% poprzednio). RBNZ raczej nie odnajdzie żadnego pocieszenia – i to powinno doprowadzić do kolejnej podwyżki o 50 pb na sierpniowym MPS, pomimo narastającego ryzyka spadków. Gdybyśmy mieli zobaczyć nie bez znaczenia niespodziankę w górę dla odcisku CPI, kolejne 50 pb w październiku byłoby kontynuowane.

WESTPAC
„Spodziewamy się, że nadchodzący Indeks Cen Konsumenckich pokaże, że ceny konsumenckie w Nowej Zelandii wzrosły o 1,4% w kwartale czerwcowym. To podniosłoby roczną inflację do 7,0%, w porównaniu z 6,9% w poprzednim kwartale i najwyższą roczną stopę inflacji od ponad trzech dekad. Szczególnie duże podwyżki cen żywności, paliw i kosztów mieszkaniowych. Jednak presja cenowa bulgocze w każdym zakątku gospodarki. Firmy nadal borykają się z niedoborem personelu i materiałów eksploatacyjnych. Ale to, co naprawdę rozpaliło ogień pod cenami konsumpcyjnymi, to siła popytu. Nasza prognoza jest zgodna z ostatnim zestawem opublikowanych prognoz RBNZ.”

STANDARDOWY CZARTEROWY
„Oczekujemy, że inflacja r/r pozostanie na podwyższonym poziomie 6,9%; jednak w ujęciu kwartalnym inflacja prawdopodobnie spadła do 1,3% z 1,8% poprzednio. Mediana cen domów spadła o 3,4% kw/kw w II kw. więcej niż 2,5% kw/kw w I kw. Ceny ropy w Dubaju rosły w wolniejszym tempie 12,3% kw/kw w II kw. wobec 24,9% kw/kw w I kw. Ważony rynkami NZD indeks osłabił się wolniej o 0,7% kw/kw w II kwartale wobec 2,2% kw/kw w I kwartale. Ostatecznie indeks cen żywności wzrósł o 1,4% kw/kw w II kw. wobec 3% kw/kw w I kw. Nasza prognoza jest zbliżona do prognozy banku centralnego na poziomie 7,0% r/r w II kwartale.”

TDS
„RBNZ spodziewa się, że inflacja CPI osiągnie szczyt na poziomie 7,0% r/r w 2Q’22, ale zmagamy się z tym optymistycznym poglądem. Widzimy dalsze ryzyko wzrostu inflacji w NZ, związane z przenoszeniem wysokich wskaźników PPI na wskaźniki CPI przez zagranicznych partnerów handlowych. Uważamy, że kolejny gorący wydruk CPI (prognozujemy 7,3% r/r) wzmacnia nasze wezwanie do czwartej z rzędu podwyżki 50 pb przez Bank na sierpniowym posiedzeniu”.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →