KURS EUR/USD WALCZY W POBLIŻU DZIENNEGO MINIMUM, TUŻ PONIŻEJ 1,0500 PRZY SZEROKIEJ SILE USD

  • Kurs EUR/USD znalazł się w piątek pod ponowną presją na sprzedaż w związku z odradzającym się popytem na USD.
  • Hawkish Fed wzmocnił USD, choć kombinacja czynników ograniczała wzrost.
  • Sygnał podwyżki stóp EBC może zwiększyć wsparcie dla euro i ograniczyć straty pary.

Para EUR/USD wydłużyła nocny spadek odrzucenia z poziomu 1.0600 lub tygodniowego maksimum i była świadkiem pewnej wyprzedaży w ostatnim dniu tygodnia. Trajektoria spadkowa przedłużyła się przez wczesną sesję w Ameryce Północnej i sprowadziła ceny spot poniżej psychologicznego progu 1,0500, choć brakowało dalszej sprzedaży.

Dolar amerykański zanotował solidny powrót w piątek i odrobił część strat po FOMC odnotowanych w ciągu ostatnich dwóch sesji giełdowych dzięki jastrzębim oczekiwaniom Fed. Rynki wydają się być przekonane, że amerykański bank centralny będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej w szybszym tempie, aby walczyć z uporczywie wysoką inflacją. Zakłady zostały potwierdzone przez tzw. wykres punktowy Fed, pokazujący, że mediana projekcji stopy funduszy federalnych wyniosła 3,4% w 2022 r. i 3,8% w 2023 r. Pomogło to ożywić popyt na dolara, co z kolei było widoczne jako kluczowy czynnik wywierający presję w dół na parę EUR/USD.

To powiedziawszy, kombinacja czynników może powstrzymać byki USD przed obstawianiem agresywnych zakładów i pomóc ograniczyć jakiekolwiek głębsze straty pary EUR/USD, przynajmniej na razie. Inwestorzy jednak pocieszyli się, że Fed prognozuje, że stopa spadnie do 3,4% w 2024 r. i 2,5% w długim okresie. Widać to było po trwającym spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, który wraz z impulsem do podejmowania ryzyka może stanowić przeszkodę dla bezpiecznej waluty. Wspólna waluta może dodatkowo czerpać wsparcie z wyraźnego sygnału Europejskiego Banku Centralnego, że w lipcu podniesie stopy procentowe po raz pierwszy od 2011 roku.

Mieszane tło fundamentalne gwarantuje pewną ostrożność przed przyjęciem mocnego, krótkoterminowego kierunku przed przedłużonym weekendem w USA. Dlatego rozsądnie będzie poczekać na następną wyprzedaż, zanim potwierdzi się, że ostatnie odbicie z okolic dołka YTD dobiegło końca i postawić nowe zakłady spadkowe.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.