FX: GBP/USD powraca powyżej 1,20. S&P 500 i NASDAQ zyskały ok. 1% w poprzednim tygodniu. Jak wysoka jest inflacja w strefie euro? ISM dla przemysłu w USA osiągnął 53,0

Obawy przed recesją są nadal dominującym tematem, gdy zbliżamy się do tygodnia wynagrodzeń

Perspektywa makro
Rynki światowe: W zeszłym tygodniu tydzień był nieco nieokreślony, chociaż akcje zdołały zwyżkować. Po raz kolejny, wzrosty te dotyczyły dość niewielkich wolumenów, a wzrosty o zaledwie około 1% dla S&P500 i NASDAQ tak naprawdę nie zmieniają zbytnio prognozy. Jak to często bywa po pozytywnym dniu, rynki terminowe sygnalizują dziś pewną realizację zysków. USD miał w piątek solidny dzień, w pewnym momencie zdołał zejść do 1,0365, choć teraz jest nieco wyższy i wynosi 1,0437. Cable podążył tą samą drogą, pchając poniżej 1,20, ale teraz powrócił do 1,2109. Podobnie AUD, który przebił się przez 0,68, ale teraz powrócił do 0,6824. Po AUD, THB był w piątek ponownie najsłabszą walutą Azji i jest obecnie notowany po 36,635. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych nadal gwałtownie spadają w związku z rosnącymi obawami o recesję. Rentowności 2-letnich Treasuries spadły o 12 pb do 2,833%. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych spadły o 13,3 pb do 2,88%. Rentowności 10-letnich JGB pozostają znacznie poniżej 0,25% na poziomie 0,226%, odciążając Bank Japonii.

Makro G-7: Piątkowe dane obejmowały kolejny wzrost inflacji w strefie euro w ujęciu zharmonizowanym do 8,6% r/rw czerwcu z 8,1% w maju i jak stało się normą, powyżej konsensusu oczekiwanego na poziomie 8,5%. W ślad za tym podążył indeks ISM dla przemysłu w USA, który spadł do 53,0 z 56,1, ale również wyemitował sygnały ostrzegawcze dotyczące nowych subindeksów zamówień i zatrudnienia – oba spadły na terytorium spadkowe. W związku z danymi o zatrudnieniu poza rolnictwem opublikowanymi w piątek, publikacje danych z tego tygodnia będą miały mocny posmak z rynku pracy. Jednakże. dziś jest Dzień Niepodległości, więc będzie to spokojny początek tygodnia.

Chiny : Chiński regulator finansowy dalej otwiera rachunek kapitałowy, umożliwiając zagranicznym inwestorom inwestowanie w obligacje międzybankowe. Powinno to zwiększyć wpływy z portfela obligacji i wzmocnić rolę chińskich obligacji lądowych w międzynarodowych indeksach obligacji, głównie obligacji państwowych i quasi-suwerennych. To powinno dać pewne wsparcie CNY. Tymczasem inny deweloper nie spłacił należnych w niedzielę płatności offshore. Spodziewamy się, że więcej tego przyniesie deweloperom zabezpieczonym gotówkowo.

Na co zwracać uwagę: płace poza rolnictwem w USA, FOMC i inflacja regionalna
Australijskie spotkanie RBA (5 lipca)
Inflacja CPI w Korei Południowej (5 lipca)
Japonia Jibun PMI (5 lipca)
Inflacja CPI na Filipinach (5 lipca)
Usługi China Caixin PMI (5 lipca)
Inflacja CPI w Tajlandii (5 lipca)
Sprzedaż detaliczna w Singapurze (5 lipca)
Amerykańskie dobra trwałe i zamówienia fabryczne (5 lipca)
Polisa pieniężna w Malezji (6 lipca)
Inflacja CPI na Tajwanie (6 lipca)
Usługi ISM w USA (6 lipca)
Protokół FOMC (7 lipca)
BoP Korei Południowej (7 lipca)
Bilans handlowy Australii (7 lipca)
Bilans handlowy USA i początkowe roszczenia bezrobotnych (7 lipca)
Japonia BoP (8 lipca)
Bilans handlowy Tajwanu (8 lipca)
Płace poza rolnictwem w USA (8 lipca)

Miłosz Banasiewicz

Learn More →