Inflacja w Kanadzie nie spełnia oczekiwań

Dane o CPI w Kanadzie, czerwiec 2022 r.
W środę 20 lipca 2022 roku Statistics Canada opublikowało najnowszą porcję danych o CPI (inflacji) , które pokazały wzrost inflacji miesiąc do miesiąca poniżej prognozowanego konsensusu . Będzie to postrzegane jako dobra wiadomość dla gospodarki Kanady i zwiększy nadzieje, że inflacja może osiągnąć szczyt w Ameryce Północnej. Może to również zmniejszyć presję na Bank Kanady do zdecydowanej podwyżki stóp.

Dane pokazały, że kanadyjski CPI wzrósł w zeszłym miesiącu tylko o 0,7%, czyli mniej niż oczekiwany wzrost o 0,9%. Warto zauważyć, że wzrost miesiąc do miesiąca w ubiegłym miesiącu wyniósł 1,4%, co sugeruje, że obecna fala inflacji mogła osiągnąć szczyt.

W przeliczeniu na roczny wskaźnik CPI rok do roku, dane pokazują, że inflacja wynosi obecnie 8,1% , w porównaniu z 7,7% w kwietniu. Jest to najwyższa roczna stopa odnotowana od stycznia 1983 r., ale jest znacząco niższa niż oczekiwana dzisiaj 8,4% roczna stopa.

Bazowy CPI również okazał się znacznie niższy niż oczekiwano , przy wzroście miesiąc do miesiąca o zaledwie 0,3%, czyli znacznie mniej niż powszechnie prognozowany wzrost o 0,8%.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →