Perspektywy rynku na tydzień 25-29 lipca

W zeszłym tygodniu EBC podniósł stopy o 50 pb i rynki nadal oceniają zmianę, ale podwyżka raczej nie wpłynie na trajektorię EUR/USD i zapobiegnie dalszej deprecjacji, co jest oczekiwanym scenariuszem.

Główne wydarzenia nadchodzącego tygodnia to: W przypadku USD dane o zaufaniu konsumentów, posiedzenie FOMC oraz bazowy indeks cen PCE kw/kw; dla AUD, CPI k/k; a w przypadku JPY, inflacja w Japonii (Tokio), która nie powinna mieć większego wpływu, ale może dać wgląd w ewolucję cen w całym kraju. BOJ, przynajmniej na razie, nie wykazuje oznak przyłączania się do obozu jastrzębiego.

Kryzys polityczny we Włoszech, walka o nowego premiera w Wielkiej Brytanii, która ma się zakończyć na początku września, oraz nagłówki o wojnie na Ukrainie będą w nadchodzących tygodniach nadal zwiększać niepewność na rynku. Oczekuje się, że bezprecedensowe fale upałów uderzające w Europę wpłyną w szczególności na rynek energii.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła ospę małp jako globalny stan zagrożenia zdrowia i dopiero okaże się, czy rynek zareaguje w jakikolwiek sposób na ten rozwój. I wreszcie, zrównoważenie na koniec miesiąca jest również czymś, na co powinniśmy zwracać uwagę.

Ponieważ zbliżamy się do ostatniego miesiąca lata, warunki rynkowe mogą być trudne ze względu na niską płynność. Handlowcy przyjrzą się bliżej protokołom FOMC z tego tygodnia. Po tym, jak Waller niedawno poparł podwyżkę stóp o 75 pb, USD wszedł w korektę, ale rynek wycenia teraz podwyżkę o 100 pb. Oczywiście do środy może się wiele wydarzyć.

Nomura spodziewa się podwyżki o 100 pb, choć konsensus wśród analityków wynosi obecnie 75 pb, ponieważ skorygował swój pogląd po ostatnim druku danych o CPI. Głównym argumentem Nomury jest to, że biorąc pod uwagę wzrost inflacji wydaje się, że Fed może być za krzywą, a to pomoże im nadrobić zaległości.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →