INDEKS USD TRZYMA SIĘ DZIENNYCH ZYSKÓW BLISKO 112,60 PO WYPŁACIE

Indeks pozostaje licytowany wokół regionu 112,50 w piątek.
Płace poza rolnictwem w USA wzrosły we wrześniu o 263 tys.
Stopa bezrobocia zaskoczyła rynki i spadła do 3,5%.
Dolar , śledzony przez indeks USD (DXY) , utrzymuje się na dodatnim terytorium w połowie 112,00 po opublikowaniu Nonfarm Payrolls za miesiąc wrzesień.

INDEKS USD FLIRTUJE Z TYGODNIOWYMI MAKSIMAMI
Indeks utrzymuje pozytywne stanowisko w piątek po publikacji danych z listy płac pozarolniczych, które pokazały, że gospodarka amerykańska dodała we wrześniu 263 tys.

Kolejne dane pokazały, że stopa bezrobocia spadła do 3,5% (z 3,7%), a kluczowe średnie godzinowe zarobki – wskaźnik inflacji płacowej – wzrosły o 0,3% m/m i 5,0% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dodatkowo współczynnik uczestnictwa spadł ciut do 62,3% (z 62,4).

Następnie na liście amerykańskiej znajduje się przemówienie NY Fed J.Williamsa, Hurtowe zapasy i zmiana kredytu konsumenckiego.

Na co zwrócić uwagę w okolicach USD
Indeks nabiera dodatkowego tempa i powraca do strefy 112,50 po kolejnym zdrowym druku z Nonfarm Payrolls.

Silniejsze przekonanie Rezerwy Federalnej do utrzymania podwyżek stóp do czasu, gdy inflacja będzie dobrze kontrolowana, niezależnie od prawdopodobnego spowolnienia aktywności gospodarczej i pewnej utraty impetu na rynku pracy, nadal wspiera pozytywny ton indeksu.

Patrząc na bardziej makroekonomiczny scenariusz, dolar wydaje się być również wzmocniony przez rozbieżność Fed w stosunku do większości swoich kolegów z G10 w połączeniu z atakami geopolitycznego wrzenia i okazjonalnym ponownym pojawieniem się awersji do ryzyka.

Kluczowe wydarzenia w USA w tym tygodniu : Płace poza rolnictwem, stopa bezrobocia, zmiana kredytu konsumenckiego, zapasy hurtowe (piątek).

Najważniejsze kwestie dotyczące tylnego kotła : Twarde/miękkie/miękkie? lądowanie gospodarki USA. Perspektywy dalszych podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną vs spekulacje na recesję w najbliższych miesiącach. Wstrząsy geopolityczne a Rosja i Chiny. Utrzymujący się konflikt handlowy między USA a Chinami.

Odpowiednie poziomy indeksu USD
Teraz indeks zyskuje 0,27% na poziomie 112,56 i stoi przed kolejną przeszkodą na poziomie 114,76 (maks. 2022 r., 28 września) i 115,00 (poziom okrągły), a następnie 115,32 (maks. z maja 2002 r.). Z drugiej strony, naruszenie 110,05 (4 października do minimum tygodniowo) otworzyłoby drzwi do 109,35 (do minimum tygodnia 20 września) i ostatecznie 107,68 (do minimum 13 września).

Miłosz Banasiewicz

Learn More →