GBP/USD SPADA, PRZEMIJA Z DZIENNYM DOŁEM W OBLICZU SKROMNEJ SIŁY USD PO NFP

GBP/USD spada bliżej dziennego minimum w związku z pojawieniem się świeżych zakupów USD.
Pozytywne dane NFP z USA potwierdzają zakłady podwyżek stóp Fed i działają jak wiatr w tył.
Obawy o politykę fiskalną Wielkiej Brytanii obciążają funta i przyczyniają się do spadku.
Para GBP/USD spotyka się z nową podażą podczas wczesnej sesji w Ameryce Północnej i cofa się bliżej dziennego minimum poniżej połowy 1,1100 w reakcji na optymistyczne dane dotyczące zatrudnienia w USA.

Dolar amerykański odwraca spadki w ciągu dnia i wspina się do nowego tygodniowego maksimum po tym, jak główny raport NFP wykazał, że gospodarka amerykańska dodała 263 tys. nowych miejsc pracy we wrześniu. Odczyt oznacza znaczne spowolnienie w stosunku do 315 tys. zgłoszonych w poprzednim miesiącu, choć przewyższa konsensusowe szacunki dla odczytu 250 tys.

Dodatkowe szczegóły ujawniły, że stopa bezrobocia spadła w ciągu miesiąca do 3,5% z 3,7% w sierpniu, potwierdzając jastrzębie oczekiwania Fed. To z kolei wspiera wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i wspiera dolara, który wywiera pewną presję na parę GBP/USD.

Oprócz rosnących zakładów na bardziej agresywne zacieśnienie polityki przez Fed, dominujący nastrój odrzucania ryzyka jest postrzegany jako kolejny czynnik korzystny dla bezpiecznej waluty. Z drugiej strony funt brytyjski jest obciążony obawami o politykę fiskalną rządu Wielkiej Brytanii i zbliżającym się ryzykiem recesji.

Wspomniane wcześniej czynniki fundamentalne sugerują, że ścieżka najmniejszego oporu dla pary GBP/USD jest w dół. W związku z tym każda próba odbudowy może nadal być postrzegana jako okazja do sprzedaży i grozi raczej szybkim fiaskiem.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →