GBP/USD ODBIJE DO POŁOWY 1.1000 PO OPTYMISTYCZNYCH DANYCH O ZATRUDNIENIU W WIELKIEJ BRYTANII, ZAUWAŻYŁ BAILEY Z BOE

GBP/USD odrabia straty podczas pięciodniowego trendu spadkowego po raporcie o zatrudnieniu w Wielkiej Brytanii. Zmiana liczby osób ubiegających się o świadczenia w Wielkiej Brytanii wzrosła do 25,5 tys., a stopa bezrobocia spadła do 3,5% w ostatnim wydaniu.


Obligacje brytyjskie dołączają do globalnych odpowiedników, by załamać się w obliczu recesji.
Jastrzębi Fed stawia, optymistyczne rentowności amerykańskich obligacji skarbowych mogą utrzymać nadzieję niedźwiedzi, ale Bailey z BOE może wywołać odbicie korygujące.
GBP/USD przedłuża odbicie od dołka w ciągu dnia po silnym raporcie o zatrudnieniu w Wielkiej Brytanii, który pojawił się na początku wtorku w Europie. Mimo to, para Cable pozostaje optymistyczna w obliczu szerokiej awersji do ryzyka i silnego dolara amerykańskiego.

Kalendarz ekonomiczny

Główna zmiana liczby poszkodowanych w Wielkiej Brytanii wzrosła o 25,5 tys. we wrześniu w porównaniu do oczekiwanych wcześniej -11,4 tys. i 6,3 tys. Co więcej, stopa bezrobocia MOP spadła poniżej prognoz rynkowych 3,6% i wcześniejszych odczytów do 3,5% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających sierpień.

Przeczytaj także: Stopa bezrobocia ILO w Wielkiej Brytanii spada do 3,5% w sierpniu wobec oczekiwanego 3,6%

Podczas gdy brytyjski raport o zatrudnieniu robi obecnie wrażenie na nabywcach GBP/USD, pośpiech rynku w kierunku bezpieczeństwa ryzyka i jastrzębich zakładów Fed wydaje się napędzać dolara amerykańskiego i wywierać presję spadkową na parę kablową. To powiedziawszy, indeks dolara amerykańskiego (DXY) wzrasta o 0,18% w ciągu dnia, ponieważ odnotowuje pięciodniowy trend wzrostowy w pobliżu 113,40. W ten sposób wskaźnik dolara w stosunku do sześciu głównych walut śledzi rentowność amerykańskich obligacji skarbowych, gdy rentowność amerykańskich 30-letnich obligacji skarbowych rośnie do nowego maksimum od stycznia 2014 r., podczas gdy 10-letni odpowiednik przekracza próg 4,0%. Na korzyść DXY przemawia również narzędzie FedWatch CME, które sygnalizuje 78,4% szans na podwyżkę stóp Fed o 75 punktów bazowych w listopadzie.

Warto zauważyć, że brytyjskie obligacje rządowe są świadkami wyprzedaży i oferują dodatkowe ujemne wartości dla pary GBP/USD. Oprócz wspomnianych wcześniej statystyk z Wielkiej Brytanii i szerokiego nastroju odejścia od ryzyka, na notowaniach GBP/USD ciążyły również obawy o narastający dług publiczny Wielkiej Brytanii. „Brytyjski minister finansów Kwasi Kwarteng musi dokonać 62 miliardów funtów (69 miliardów dolarów) cięć wydatków lub podwyżek podatków, aby powstrzymać rosnący dług publiczny jako udział w gospodarce” – powiedział we wtorek Institute for Fiscal Studies (IFS). według Reutera.

Pośród tych zagrań, kontrakty terminowe na akcje pozostają w depresji i dodają siły dolarowi amerykańskiemu, podczas gdy towary i Antypodejczycy są w depresji przed czasem prasy, co z kolei daje nadzieję na niedźwiedzie GBP/USD.

Idąc dalej, przemówienie gubernatora Banku Anglii (BOE) Andrew Baileya na dorocznym spotkaniu członków Institute of International Finance w Waszyngtonie będzie kluczowe dla inwestorów GBP/USD, aby wypatrywać nowych impulsów.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →