EUR/USD UTRZYMUJE SIĘ W POBLIŻU 0,9700, NIEMIECKA INFLACJA JEST ZGODNA Z PROGNOZAMI, EUR/USD odrabia ostatnie straty

EUR/USD odrabia ostatnie straty, ponieważ Niemcy potwierdziły HICP na poziomie 10,9% za wrzesień.
Stabilniejsze stopy kapitalizacji przebijają się z jastrzębimi komentarzami Fed, decydentów EBC, którzy rzucają wyzwanie handlowcom.
Protokół FOMC pokazał poparcie decydentów dla dalszych podwyżek stóp, EBC omawia QT.
CPI w USA może zwabić sprzedawców par, nawet jeśli nagłówki nieco złagodzą.
EUR/USD pozostaje zepchnięty na bok wokół 0,9700, ostatnio podnosząc ceny ofertowe, mimo że dane o inflacji w Niemczech pokrywają się z optymistycznymi prognozami z początku czwartku. W ten sposób główna para walutowa obrazuje zastój w handlu przed danymi, ponieważ handlowcy czekają na dane o indeksie cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w USA za wrzesień.

Najnowsze dane dotyczące inflacji zasadniczej w Niemczech, mianowicie CPI i Zharmonizowany Indeks Cen Konsumpcyjnych (HICP), potwierdziły wstępne prognozy odpowiednio 10,0% i 10,9% na wrzesień. W związku z tym wśród decydentów Europejskiego Banku Centralnego (EBC), którzy ostatnio brzmiały jastrzębie, pojawiają się obawy o poskromienie inflacji w bloku, a także poskromienie nieszczęść związanych z recesją.

To powiedziawszy, decydent Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Klaas Knot powiedział w środę, że potrzebują kilku bardziej znaczących podwyżek stóp przed osiągnięciem neutralnego terytorium i zauważył, że stopa końcowa w strefie euro jest niższa niż w USA, według Reutersa. W ślad za tym prezes EBC Christine Lagarde powiedziała w środę, że Rada Prezesów rozpoczęła dyskusje na temat zaostrzenia ilościowego (QT), o czym donosi Reuters. EBC Lagarde wspomniał jednak również, że stopa procentowa jest najodpowiedniejszym narzędziem w obecnych warunkach.

Należy zauważyć, że przeciek rosyjskiego gazociągu Drużba do Niemiec i winę prezydenta Rosji Władimira Putina za brak gazu w strefie euro rzucają wyzwanie nabywcom EUR/USD, nawet jeśli decydenci EBC są zbyt jastrzębi.

Gdzie indziej, rentowności 10-letnich, 2-letnich i 30-letnich obligacji skarbowych USA wykazują dwudniowy trend spadkowy i ograniczają ruchy indeksu dolara amerykańskiego (DXY) przed kluczowymi danymi o CPI w USA. Korzystny dla dolara jest również jego popyt na raj, zwłaszcza w obliczu nowych nieszczęść z Chin i Europy, aby nie zapominać o obawach przed nadchodzącym załamaniem rynków brytyjskich. Na korzyść DXY faworyzuje również ostatni komunikat Fed, który jest zgodny z protokołem posiedzeń FOMC, w którym wspomniano, że decydenci obawiają się inflacji i strachu robiąc zbyt mało.

Podsumowując, EUR/USD obrazuje niezdecydowanie rynku przed danymi o inflacji w USA. Prognozy sugerują, że główny CPI w USA ma spaść do 8,1% r/r wobec 8,3% wcześniej. Jednak ważniejszy CPI bez żywności i energii prawdopodobnie wzrośnie do 6,5% r/r z 6,3% wcześniej i może sprzyjać większemu spadkowi pary. Jednak brak jastrzębich komentarzy z EBC powinien złagodzić niedźwiedzi passę pary.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →