EUR/USD utrzymuje optymizm bez zmian powyżej 0,9700

EUR/USD utrzymuje optymizm bez zmian powyżej 0,9700.
Rentowności niemieckich 10-letnich bundów oscylują we wtorek wokół 2,35%.
Włoska produkcja przemysłowa zaskoczyła w sierpniu.
Jak dotąd wydaje się, że kupujący kontrolują nastroje wokół europejskiej waluty i pomagają EUR/USD utrzymać handel powyżej kluczowej przeszkody 0,9700 we wtorek.

KURS EUR/USD POJAWIA SIĘ PRZY SPRZEDAŻY USD
Korygujący spadek kursu dolara pozwala EUR/USD ostatecznie zatrzymać ostatnią ostrą wyprzedaż i odbić się od wcześniejszych minimów z pasma 0,9670/65 do strefy 0,9740, gdzie pojawił się początkowy opór.

Nic nowego wokół tej pary poza niedawnym wzrostem awersji do ryzyka w odpowiedzi na nowe obawy geopolityczne wynikające z wojny na Ukrainie, która ostatecznie stała za utrzymującą się siłą dolara w połączeniu z oczekiwaniami na dużą podwyżkę stóp procentowych przez Karmiony na listopadowym zgromadzeniu.

Ponadto, wzrost na rynku spot idzie w parze z nieznacznym wzrostem rentowności niemieckich 10-letnich bundów w porównaniu z korygującym spadkiem rentowności w USA na całej krzywej.

W krajowym kalendarzu włoska produkcja przemysłowa wzrosła o 2,3% m/mw sierpniu i 2,9% rok wcześniej. W amerykańskiej przestrzeni danych indeks optymizmu biznesowego NFIB wzrósł do 92,1 we wrześniu, a wskaźnik optymizmu gospodarczego IBD/TIPP ma zostać opublikowany później wraz z przemówieniami Harkera i Mestera z FOMC.

Na co zwrócić uwagę w okolicach EUR
Niższa noga EUR/USD spotkała się jak dotąd w tym tygodniu z pewną początkową rywalizacją w przedziale 0,9670/65.

W międzyczasie oczekuje się, że akcja cenowa wokół europejskiej waluty będzie ściśle podążać za dynamiką dolara, obawami geopolitycznymi i rozbieżnością między Fedem a EBC. Oczekuje się, że po najnowszych wynikach kluczowych wskaźników gospodarczych, ten ostatni będzie się dalej rozszerzał w obliczu utrzymującej się odporności gospodarki amerykańskiej.

Co więcej, rosnące spekulacje na temat potencjalnej recesji w regionie – która wydaje się być wspierana przez słabnące wskaźniki nastrojów, a także rozpoczynające się spowolnienie niektórych wskaźników fundamentalnych – potęgują kwaśne nastroje wokół euro

Kluczowe wydarzenia w strefie euro w tym tygodniu : Produkcja przemysłowa EMU, EBC Lagarde (środa) – Niemcy Ostateczna stopa inflacji (czwartek) – Bilans handlowy EMU (piątek).

Ważniejsze kwestie na tylnym kotle : Kontynuacja cyklu podwyżek EBC a rosnące ryzyko recesji. Wpływ wojny na Ukrainie i utrzymującego się kryzysu energetycznego na perspektywy rozwoju regionu i perspektywy inflacji.

Poziomy EUR/USD do obejrzenia
Jak dotąd para zyskuje 0,12% przy 0,9709, a przekroczenie 0,9999 (najwyższe tygodniowo 4 października) miałoby na celu 1,0050 (najwyższe tygodniowo 20 września) w drodze do 1,0197 (najwyższe miesięczne 12 września). Z drugiej strony istnieje natychmiastowe wsparcie na poziomie 0,9535 (dołek tygodniowy 28 września) przed 0,941

Miłosz Banasiewicz

Learn More →