EUR/USD POZOSTAJE W DEFENSYWIE PRZY UMIARKOWANYM UMOCNIENIU USD, SPADKI WYDAJĄ SIĘ ZŁAGODZONE

  • Kurs EUR/USD był świadkiem nowej wyprzedaży w piątek i erozji części nocnych zysków do tygodniowego maksimum.
  • Pojawienie się części zakupów w USD uznano za kluczowy czynnik wywierający presję na ceny spot.
  • Spadające rentowności obligacji amerykańskich, pozytywny ton ryzyka, może ograniczyć zyski USD i pomóc ograniczyć głębsze straty.

Para EUR/USD znalazła się pod ponowną presją na sprzedaż w ostatnim dniu tygodnia i oddaliła się od tygodniowego maksimum, wokół poziomu 1,0600, który dotknął w czwartek. Para przedłużyła swoje stałe spadki w ciągu dnia przez wczesną sesję europejską i ostatnio widziano ją w pobliżu dziennego minimum, wokół psychologicznego znaku 1,0500.

Dolar amerykański zatrzymał się po spadku po FOMC z dwuletniego maksimum i powrócił w piątek, co z kolei było postrzegane jako kluczowy czynnik wywierający presję w dół na parę EUR/USD. Zwyżka dolara pojawia się w kontekście oczekiwań, że Fed będzie trzymał się swojej agresywnej ścieżki zacieśniania polityki w celu zwalczania uparcie wysokiej inflacji.

W rzeczywistości tak zwany wykres kropkowy Fed pokazał, że mediana prognozy dla stopy wyniosła 3,4% na ten rok i 3,8% w 2023. Inwestorzy jednak uspokoili się, że kurs ma spaść do 3,4% w 2024 r. i 2,5% w długim okresie, co było widoczne w trwającym spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

Poza tym oznaki stabilności na rynkach finansowych mogą działać jako wiatr przeciwny dla bezpiecznego USD i pomóc ograniczyć głębsze straty pary EUR/USD, przynajmniej na razie. Uczestnicy rynku oczekują teraz na publikację ostatecznego wydruku CPI w strefie euro, który będzie nowym impulsem przed przemówieniem prezesa Fed Jerome’a ​​Powella, który odbędzie się w piątek.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.