Budowanie optymalnego miejsca pracy po pandemii

Według raportu Kastle’s Back to Work Barometer w połowie lipca średnie obłożenie w 10 głównych obszarach metra wyniosło mniej niż 40% . Na całym świecie stawki spadły między 2,5% a 5,6%, co było odzwierciedleniem zarówno rosnących wskaźników COVID, jak i ciągłej niechęci pracowników do powrotu do dni dojazdów i od 9 do 17.

Dla firm stanowi to problem. Niezależnie od tego, czy pracownicy pojawiają się regularnie, czy nie, opłaty leasingowe są nadal należne i kosztuje to dziesiątki milionów dolarów miesięcznie.

Ale nowy raport McKinsey sugeruje, że biuro nie musi być centrum kosztów dla firm w jakiejkolwiek fazie pandemicznego świata. W rzeczywistości może to być przewaga konkurencyjna.

„Właściwe podejście do nieruchomości może pomóc firmom nie tylko stawić czoła uniwersalnym wyzwaniom, które pojawiły się w następstwie pandemii, ale także osiągnąć ich cele korporacyjne” – czytamy w badaniu. „Połączenie strategii z nieruchomościami wymaga dogłębnej analizy potrzeb firmy, a także danych do podejmowania decyzji. Decyzje te są najlepiej zarządzane przez najlepszych myślicieli strategicznych kierowanych przez dyrektora generalnego – odejście od sposobu, w jaki firmy tradycyjnie dokonywały wyborów dotyczących nieruchomości.

Dni farm boksowych i planów otwartych biur nie są zrównoważone. W coraz większym stopniu niektóre firmy rezygnują z indywidualnych miejsc przy biurkach na rzecz miejsc konferencyjnych, oczekując bardziej hybrydowej siły roboczej. Inni tworzą indywidualne lub małe przestrzenie grupowe, w których pracownicy w pracy mogą znaleźć trochę prywatności, do której przywykli w dniach pracy w domu.

Dropbox ( DBX ) na przykład miał biura w San Francisco, Seattle, Austin, Nowym Jorku i Dublinie w czasach przed pandemią. Jesienią 2020 roku ogłosiła się „pierwszą wirtualną” firmą, pozwalając pracownikom, którzy woleli pracować zdalnie, robić to w przyszłości, ale także dostosowując biura, aby zapewnić elastyczność.

Niektóre biura zostały przekształcone w tak zwane Dropbox Studios, które są wykorzystywane do pracy grupowej, wydarzeń zespołowych i szkoleń. Większość biurek została usunięta, a sale konferencyjne mają elastyczne systemy ścian i ruchome meble, co oznacza, że ​​przestrzeń może się powiększać lub kurczyć w razie potrzeby.

W innych przestrzeniach dodał kawiarnię, umożliwiając pracownikom doładowanie energii, i zmodernizował technologię wideokonferencji, dzięki czemu pracownicy zdalni i osobiści są na równym polu gry.

„Połączenie między ludźmi jest fundamentalną częścią naszej strategii, a studia odgrywają ważną rolę w jej realizacji” – powiedział McKinsey Terry Wiener, szef działu Virtual First ds. inżynierii, produktu i projektowania w Dropbox. „Jesteśmy podekscytowani tym, czego nauczymy się w nadchodzących miesiącach i latach”.

Inne firmy, takie jak gigant biofarmaceutyczny Gilead Sciences ( GILD ), zaczęły ponownie zastanawiać się nad swoimi biurami przed uderzeniem COVID-19. Po uderzeniu pandemii firma zainwestowała pieniądze w przeprojektowanie mające na celu poprawę przepływu pracy, z zespołami odkrywania, badań, rozwoju, skalowania i produkcji pracujących w przestrzeniach, które naturalnie łączą się ze sobą. Podobny układ mają nowe pomieszczenia laboratoryjne i badawcze. Zbudowano również najnowocześniejsze centrum odnowy biologicznej o powierzchni 65 000 stóp kwadratowych, z zasobami zdrowia fizycznego i psychicznego, siłownią i obszarami do medytacji.

Pomieszczenia są włączone, dzięki czemu pracownicy mogą natychmiast przeprowadzić wideokonferencję z kimś, z wieloma ekranami o wysokiej rozdzielczości i sprzętem jednodotykowym (a także okularami do rzeczywistości rozszerzonej), umożliwiając współpracę z pracownikami na całym świecie.

Chcesz, aby Twoje biuro stało się przewagą konkurencyjną ? Musisz wykonać kilka kroków.

Wiedz, jakie chwile mają znaczenie : Kiedy wspólnota poprawia sytuację? Czy to podczas onboardingu? Burza mózgów? Fajne czaty, które rodzą innowacje? Znajdź je, a następnie przeprojektuj swoje biuro, aby je wykorzystać.

Zapomnij o osobie punktowej. Skoncentruj się na zespole punktowym : zamiast obarczać proces decyzyjny jedną osobą, zbierz komisję, w której skład wchodzą różni decydenci, którzy mogą nie polegać na tradycyjnych metodach stosowanych w nieruchomościach komercyjnych (ani nawet nie wiedzieć o nich). Świat się zmienił, więc myślenie o biurach również musi.

Ulepsz swoją technologię : niektórzy krytyczni pracownicy będą hybrydy, gdy ich potrzebujesz, więc zainwestuj w takie rzeczy, jak jaśniejsze, lepiej ustawione monitory, wysokiej jakości mikrofony (w przeciwieństwie do telefonu głośnomówiącego) i wirtualne tablice.

Spraw, aby biuro było przyjemne: udogodnienia wracają do łask, ponieważ ludzie rozważają powrót do biura. Drobne rzeczy, takie jak siłownia, dostęp do jedzenia i picia oraz przestrzenie na świeżym powietrzu z miejscami do spacerów, mogą być istotną zachętą dla osób, które przez ostatnie dwa lata pracowały w wolnej sypialni.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →