Brytyjski regulator planuje nowe dochodzenie przeciwko Apple i Google

Brytyjski urząd ds. konkurencji poinformował, że planuje zbadać dominację rynkową przeglądarek mobilnych Apple i Google, a także ograniczenia producenta iPhone’a dotyczące gier w chmurze w swoim sklepie z aplikacjami.

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) poinformował w piątek, że podejmuje działania egzekucyjne wobec Google w związku z praktykami płatności w sklepach z aplikacjami.

Agencja powiedziała, że ​​ci dwaj giganci technologiczni mają „skuteczny duopol” w ekosystemach mobilnych, dając im pełną kontrolę nad systemami operacyjnymi, sklepami z aplikacjami i przeglądarkami internetowymi na urządzeniach mobilnych.

Raport agencji stwierdza, że ​​w zeszłym roku 97% wszystkich przeglądarek internetowych mobilnych w Wielkiej Brytanii odbywało się za pomocą przeglądarki Apple lub Google. Ponadto Apple zakazał alternatyw dla własnej przeglądarki na iPhonie.

CMA powiedział, że poważnie ogranicza to zdolność konkurencyjnych przeglądarek do odróżnienia się od Safari firmy Apple, na przykład takimi cechami, jak szybkość i funkcjonalność.

Apple powiedział w oświadczeniu, że firma nie zgadza się z wieloma ustaleniami raportu, ponieważ nie uwzględniają one inwestycji w innowacje, prywatność i produktywność użytkowników. „Będziemy nadal konstruktywnie współpracować z CMA, aby wyjaśnić, w jaki sposób nasze podejście promuje konkurencję i wybór, jednocześnie chroniąc prywatność i bezpieczeństwo konsumentów”.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.