AUD/USD SPADA PONIŻEJ 0,7000 NA PRĘŻNYM DOLARZE

  • Dolar australijski przygotowuje się do zakończenia tygodnia ze stratą prawie 1,60%.
  • Wahające się nastroje w przestrzeni walutowej wzmacniają USD i obciążają AUD.
  • Prezes Fed w St. Louis Bullard: Osiągnięcie „miękkiego lądowania” jest możliwe.

AUD/USD spada z tygodniowych maksimów osiągniętych w czwartek w okolicach 0,7069, poniżej 0,7000, po środowej popołudniowej podwyżce stóp Rezerwy Federalnej, która początkowo podniosła główny poziom do nowych tygodniowych maksimów powyżej 0,7000. Jednak piątkowa ogólna siła dolara amerykańskiego doprowadziła do spadku pary. Przy 0,6930 AUD/USD spadł o 1,58% i zakończy tydzień ze stratami bliskimi 1,58%.

MIESZANY NASTRÓJ W KOMPLEKSIE FX OBCIĄŻA AUD I WZMACNIA USD:

Akcje amerykańskie są notowane ledwo na zielono podczas niestabilnej sesji giełdowej. Dolar australijski jest trzecią najsłabszą walutą dnia w kompleksie walutowym, podczas gdy dolar odrabia straty. Indeks dolara amerykańskiego, miernik wartości dolara w porównaniu z koszykiem sześciu podobnych firm, zyskuje 0,95%, obecnie na poziomie 104,785.

AUD/USD pozostaje słaby ze względu na spadające ceny surowców. Pojawiają się również dodatkowe chińskie blokady Covid-19. Chiny są największym partnerem handlowym Australii, więc jakiekolwiek spowolnienie w ich gospodarce drastycznie zaszkodziłoby perspektywom dolara australijskiego.

Brak australijskich danych ekonomicznych sprawił, że handlowcy AUD/USD dryfowali do amerykańskiego kalendarza. Produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 5,8% r/r, mniej niż 6,3% w kwietniu, dodając oznaki spowolnienia gospodarczego.

Gdzie indziej mówcy z Fed zaczynają dominować na pierwszych stronach gazet. Minneapolis Fed Neil Kashkari powiedział, że wspierał 75 pb w czerwcu i może wesprzeć kolejny w lipcu. Dodał, że ostrożną strategią może być kontynuowanie podwyżek o 50 pb. Prezes Fed w St. Louis, James Bullard, powiedział, że miękkie lądowanie jest możliwe, jeśli zmiana po pandemii zostanie przeprowadzona dobrze.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.