Stany Zjednoczone i Izrael nawiązały strategiczne partnerstwo w dziedzinie technologii

Moskwa. 13 lipca INTERFAX.RU – Stany Zjednoczone i Izrael rozpoczynają nowy dialog strategiczny wysokiego szczebla dotyczący technologii i reagowania na globalne wyzwania. O tym czytamy we wspólnym oświadczeniu stron na stronie Białego Domu.

W ten sposób prezydent USA Joe Biden i premier Izraela Yair Lapid potwierdzają swoje zaangażowanie na rzecz wzmocnienia strategicznego partnerstwa między krajami. Celem projektu jest stworzenie amerykańsko-izraelskiego partnerstwa technologicznego w zakresie ważnych i nowych technologii oraz rozwiązań problemów globalnych.

Wśród globalnych wyzwań dokument wymienia takie pozycje jak gotowość na pandemię, zmiany klimatyczne, wprowadzenie sztucznej inteligencji oraz niezawodne ekosystemy technologiczne.

Podkreśla się, że taki dialog „wzmocni również istniejące mechanizmy współpracy”.

W oświadczeniu wyjaśniono, że spotkania nowego dialogu odbywać się będą corocznie pod przewodnictwem doradców ds. bezpieczeństwa narodowego. Pierwszy z nich zaplanowany jest na jesień 2022 roku, podczas którego omówione zostaną wdrażanie konkretnych projektów w różnych obszarach współpracy.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →