Rubel szykuje się na cotygodniowy wzrost w stosunku do dolara, ale do końca miesiąca może gwałtownie spaść

W Moskwie rubel wzrósł w stosunku do dolara amerykańskiego, szykując się na pierwszy od trzech tygodni wzrost. Rosyjska waluta jest w siódmym dniu wzrostów w stosunku do juana, co jest najdłuższą passą wygranych od kwietnia. Propozycja Ministerstwa Finansów dotycząca nowej reguły budżetowej mogłaby powstrzymać aprecjację rubla poprzez wykorzystanie dodatkowych wpływów na zakup walut obcych od „zaprzyjaźnionych krajów”, ale lipcowy okres podatkowy jest tuż za rogiem. W ostatnich miesiącach płaceniu podatków przez eksporterów towarzyszyło umocnienie rubla, a maksimum osiągnięto na poziomie 50,01 na koniec ostatniego okresu.

Kurs rubla wzrósł o 1% do 57,7275/$, czyli o 5,3% w ciągu tygodnia. Jest to wzrost o 1,5% w stosunku do euro do 57,8975, czyli o 7,7% w ciągu tygodnia. W krótkim terminie rubel może umocnić się do 8,4 wobec juana, powiedział Iskander Łuck, strateg w ITI Capital w Moskwie. Parametry reguły fiskalnej mogą zostać ogłoszone do końca tego miesiąca lub w sierpniu, po czym „wszystko podskoczy”, powiedział w e-mailu. Rubel +1,2% do 8,55 w stosunku do juana, +8,4% na tydzień.

Od początku roku rubel rosyjski jest najlepszą walutą w krajach rozwijających się ze wzrostem 27,73% w stosunku do dolara. Najgorsze wyniki od początku roku zanotowała turecka lira, która straciła 23,91%.

Przed weekendem rubel prawdopodobnie utrzyma się powyżej poziomu 57,75 rubla / 1 USD, podał w komentarzu bank w Petersburgu.

„Rubel w ostatnich dniach nadal umacnia się w pierwszej połowie dnia, ale wieczorem umiarkowanie słabnie. Tak więc w czwartek kurs USD/RUB spadł w tej chwili do 57,75 rubla/1 USD, ale pod koniec w dniu, w którym wykazał wzrost o 0,05% do 58,30 rubla/1 USD. Taką dynamikę rubla ułatwiła wczorajsza wiadomość, że szczegóły nowej reguły budżetowej zostały przekazane rządowi przez Ministerstwo Finansów. proponowanych środków jest kontynuowany, a brak konkretnych komunikatów nie pozwala na wyraźniejsze osłabienie rubla.W piątek kurs USD/RUB nieznacznie wzrasta.Rano również przeważają słabsze inne waluty EM. Chociaż rubel nadal ma potencjał do ogólnego umocnienia, kurs USD/RUB prawdopodobnie utrzyma się przed weekendem powyżej 57,75 rubla/1 USD, jak napisali eksperci bankowi.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →