Rosnące ceny paliw zniszczą popyt- Vitol

Największy na świecie niezależny sprzedawca ropy naftowej twierdzi, że rosnące ceny paliw na świecie zaczynają ciążyć na popycie.

Największy na świecie niezależny sprzedawca ropy naftowej twierdzi, że rosnące ceny paliw na świecie zaczynają ciążyć na popycie

RYS.1

Konsumenci odczuwają skutki gwałtownego wzrostu cen benzyny, oleju napędowego i innych produktów naftowych, powiedział w niedzielę 3 lipca Mike Muller, szef azjatyckiego oddziału Grupy Vitol.


„Istnieją już wyraźne oznaki stresu gospodarczego spowodowanego wysokimi cenami, niektórzy nazywają to dynamicznym zniszczeniem popytu” – powiedział Mueller. To „nie tylko ropa, ale także skroplony gaz ziemny”.


Ceny paliw rafinowanych wzrosły w większości krajów, przyspieszając inflację. Ceny produktów naftowych wzrosły nawet bardziej niż ropa, która wzrosła o prawie 45% do 110 USD za baryłkę z powodu zmniejszenia rosyjskiego eksportu. Obawy polityczne zostały spotęgowane przez globalny niedobór wolnych mocy produkcyjnych spowodowany wieloletnim niedoinwestowaniem rafinerii.

Wzrost rentowności rafinerii ropy naftowej

Tak zwany spread crack, który rafinerie uzyskują za przekształcenie ropy West Texas Intermediate w benzynę i olej napędowy, osiągnął 50 dolarów za baryłkę, ponad trzykrotnie więcej niż średnia w tym stuleciu. W piątek 1 lipca Exxon Mobil Corp poinformował, że zyski z rafinacji ropy naftowej w drugim kwartale wzrosły o 5,5 miliarda dolarów.

„Rentowność rafinacji jest na wcześniej nie do pomyślenia poziomie”, powiedział Muller z Vitolu. – Wydaje się, że osiągnęła punkt krytyczny.

Kontyngenty Chin

Jeśli jednak popyt w Chinach będzie nadal rósł po zniesieniu ograniczeń dotyczących koronawirusa, ceny paliw pozostaną wysokie. W zeszłym miesiącu dyrektor generalny Vitol Russell Hardy powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że ​​do końca 2022 roku Chiny będą zużywać 1 milion baryłek ropy dziennie.

Mueller wątpi, czy Chiny w najbliższym czasie znacząco zwiększą swoje kwoty na eksport paliw, mimo że niezależne rafinerie mają możliwość zwiększenia produkcji.


„Rynek z zadowoleniem przyjąłby wzrost chińskich kontyngentów eksportowych i obniżenie marży” – powiedział. „Ale z każdym miesiącem staje się to coraz trudniejsze, a warunki stają się coraz trudniejsze. Najwyraźniej dyscyplina nadal nie zaszkodzi”.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →