Ropa Brent wzrosła w piątek o 2,4%. Co wpływa na ceny gazu ziemnego i ceny ropy naftowej?

Energia — ropa naftowa, gaz ziemny
Rynek ropy radzi sobie stosunkowo dobrze, biorąc pod uwagę pogarszający się obraz makroekonomiczny. Opublikowane w piątek dane pokazały, że amerykański indeks ISM dla przemysłu spadł poniżej oczekiwań na czerwiec, podczas gdy nowe zamówienia spadły na obszar spadkowy, co nie jest dobrym sygnałem dla produkcji w drugiej połowie 22 roku. Mimo to, ICE Brent zdołał w piątek ustabilizować się o prawie 2,4% wyżej, co również zaowocowało umocnieniem rynku w ciągu tygodnia. Konstruktywne fundamenty naftowe nadal przeciwdziałają słabnącemu otoczeniu makro. Szybki spread ICE Brent nadal wskazuje na wąski rynek, przy czym w piątek spread we wrześniu/październiku osiągnął poziom 3,89 USD/bbl.

Kluczowym czynnikiem stojącym za konstruktywnym spojrzeniem na rynek ropy jest niezdolność OPEC do znacznego zwiększenia produkcji. W rzeczywistości, według danych Bloomberga, produkcja OPEC spadła w czerwcu o 120 Mbbl/d m/m do średnio 28,6 Mbbl/d. Jeśli spojrzymy tylko na członków OPEC, którzy są częścią paktu OPEC+, produkcja wyniosła w czerwcu zaledwie 24,67 mln baryłek dziennie, czyli około 1,2 mln baryłek dziennie poniżej uzgodnionego poziomu produkcji na miesiąc. Wszyscy producenci z wyjątkiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Gabonu nie osiągnęli uzgodnionych poziomów produkcji. Niepowodzenie grupy w osiągnięciu tych skromniejszych wzrostów podaży wyraźnie pokazuje, że nie zbliżą się one do bardziej agresywnych wzrostów podaży w lipcu i sierpniu, a więc różnica między miejscem, w którym produkują, a miejscem, w którym powinna produkować, będzie tylko się poszerzyć.

Najnowsze dane pozycjonujące pokazują, że spekulanci zmniejszyli swoje pozycje długie netto w ICE Brent o 11 689 lotów w ciągu ostatniego tygodnia sprawozdawczego, pozostawiając ich długi netto na poziomie 197 199 lotów na ostatni wtorek. Ten ruch był głównie spowodowany likwidacją długich pozycji. Biorąc pod uwagę rosnące obawy przed recesją, wydaje się, że spekulanci podejmują obecnie pewne ryzyko, pomimo wspierających fundamentów.

Obawy związane z przepływami rosyjskiego gazu do Europy nadal okazały się konstruktywne dla europejskich cen gazu ziemnego. TTF wzrosło o 15% w ciągu ostatniego tygodnia, osiągając blisko 148 EUR/MWh. Dzienne przepływy Nord Stream pozostają o około 60% poniżej poziomów obserwowanych w maju. Przepływy te zatrzymają się całkowicie w dniach 11-21 lipca, kiedy rurociąg Nord Stream przechodzi coroczną konserwację. Ponadto istnieje ryzyko związane z dostawami z Norwegii, gdzie mają się rozpocząć strajki. Trzy pola – Gudrun, Oseberg Południe i Oseberg Wschód – mają zostać zamknięte 5 lipca z powodu akcji protestacyjnych. Te strajki mają rozszerzyć się na kolejne trzy pola w dniu 6 lipca. W wyniku tej akcji utraconych zostanie około 13% dziennego eksportu gazu z Norwegii.

Metale – Miedź, Złoto
Był to kolejny trudny tydzień dla metali przemysłowych, gdzie miedź na LME notowana była poniżej 8 000 USD/t po raz pierwszy od początku 2021 r. i spadła o prawie 4% w ciągu tygodnia. Spekulanci zwiększyli swoją krótką pozycję netto na rynku miedzi COMEX o 9 443 loty w ciągu ostatniego tygodnia, pozostawiając ich w pozycji krótkiej netto na poziomie 25 402 lotów na dzień 28 czerwca, najbardziej niedźwiedziej pozycji utrzymywanej przez spekulantów od kwietnia 2020 r. Pogarszający się obraz makro ma znaczenie mocno na kompleks metali. Biorąc pod uwagę obecne negatywne nastroje, nie jest zaskoczeniem, że relacja miedź/złoto spadła do najniższych poziomów od lutego ubiegłego roku.

Indie podniosły podstawowe cło importowe na złoto z 7,5% do 12,5% (podnosząc całkowite podatki importowe z 10,75% do około 15%, w tym podatek), aby kontrolować odpływ walut obcych, gdy indyjska rupia spadła do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego. Indie są głównym importerem złota, importując w maju około 107 ton. Wyższe ceny na rynku lokalnym prawdopodobnie w najbliższym czasie zaważą na popycie na złoto; zwłaszcza, gdy wyższe stopy procentowe już zwiększyły względny koszt zakupu i utrzymywania złota.

Rolnictwo
Spekulacyjne długie likwidacje trwały przez ostatni tydzień, ponieważ obawy przed spowolnieniem gospodarczym obciążają nastroje. Dane CFTC pokazują, że pozycje długie netto w przypadku nasion soi CBOT spadły w ciągu tygodnia o 29 915 lotów do 124 498 lotów na dzień 28 czerwca. Pozycje długie netto zarządzanego pieniądza spadły do ​​najniższego poziomu od końca stycznia. W ciągu tygodnia spekulacyjny długi netto w kukurydzy CBOT również spadł o 36 649 lotów. Zarządzający finansami zmniejszyli swoje pozycje długie netto w pszenicy CBOT o 2915 lotów w ciągu tygodnia i obecnie utrzymują pozycje długie netto na poziomie zaledwie 1020 lotów. Słabsze nastroje gospodarcze i akcja cenowa od okresu sprawozdawczego sugerują, że zarządzana pozycja pieniężna może wpaść w obszar krótkich pozycji netto w następnym raporcie tygodniowym CFTC.

Rosja zmieniła formułę obliczania podatków eksportowych na pszenicę, a ceny bazowe wzrosły teraz do 15 000 RUB/t (284 USD/t) w porównaniu z wcześniejszą ceną podstawową 200 USD/t. Rosja ma progresywne podatki na eksport pszenicy, gdzie różnica między ceną rynkową a ceną podstawową określa podatek eksportowy. Raporty rynkowe sugerują, że nowa formuła mogłaby pomóc rosyjskim eksporterom zaoszczędzić około 60 USD/t podatków eksportowych i poprawić ich konkurencyjność na rynku światowym.

W swoim najnowszym raporcie o sytuacji na rynku zbóż Komisja Europejska obniżyła szacunki produkcji pszenicy miękkiej w UE ze 130,4 mln ton do 125 mln ton na rok 2022/23, w związku z niższymi plonami z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Komisja utrzymała swoje szacunki dotyczące powierzchni na niezmienionym poziomie 21,8 mln ha.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →