PODGLĄD CPI W USA: PROGNOZY Z 10 NAJWIĘKSZYCH BANKÓW, PRESJA CENOWA SŁABNIE BARDZO POWOLI

Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikuje dane dotyczące wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) za sierpień w czwartek, 13 października o godzinie 12:30 GMT, a gdy zbliżamy się do czasu publikacji, oto prognozy ekonomistów i badaczy z 10 głównych banki w związku ze zbliżającym się odciskiem inflacji w USA.

W ujęciu miesięcznym CPI ma wzrosnąć o 0,2%. Oczekuje się, że bazowy CPI, który wyklucza niestabilne ceny żywności i energii, wzrósł w ubiegłym miesiącu o 0,5%, czyli poniżej 0,6% odczytu z sierpnia. Headline jest oczekiwany na poziomie 8,1% r/r wobec 8,3% w sierpniu, a bazowy na poziomie 6,5% r/r wobec 6,3% w sierpniu.

ANZ
„Oczekujemy, że bazowy CPI w USA wzrośnie o 0,5% m/m we wrześniu, podczas gdy niższe ceny energii powinny spowodować wzrost inflacji zasadniczej o 0,3%. Oczekuje się, że podwyższony czynsz i silny wzrost płac utrzyma inflację usług na nieprzyjemnie wysokim poziomie. Splot czynników powinien wywierać presję na obniżenie inflacji towarów, a mianowicie łagodzenie wąskich gardeł w dostawach, łagodniejsze ceny towarów, niższe stawki wysyłki i silniejszy dolar. Fed nadal koncentruje się na inflacji. Zamierza pozostawić politykę restrykcyjną przez dłuższy czas. Spowoduje to długi okres wzrostu poniżej trendu i wyższe bezrobocie”.

COMMERZBANK
„Oczekujemy, że bazowy CPI wzrośnie o 0,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Przyniosłoby to wskaźnik rok do roku do około 6,5%; jednak 3-miesięczna stopa uległaby zmniejszeniu. W średnim okresie dane dotyczące czynszów z sektora nieruchomości wskazują na nieco wolniejszy wzrost czynszów, co może stopniowo zmniejszać podstawową presję inflacyjną. Perspektywy inflacji zasadniczej są lepsze. Tu dalszy spadek cen benzyny łagodzi sytuację. Ponadto wzrost cen żywności powinien powoli tracić na sile. Spodziewamy się, że ogólne ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem. 12-miesięczna stopa inflacji spadłaby wówczas ponownie nieznacznie do 8,1%”.

ING
„Główna stopa będzie obniżona przez opóźnione skutki spadku cen benzyny, co prawdopodobnie przełoży się również w pewnym stopniu na niższe ceny biletów lotniczych. Jednak główny składnik (poza jedzeniem i energią) będzie nadal rósł w szybkim tempie. Spodziewamy się wzrostu cen o 0,4% m/m, co podniosłoby roczną stopę inflacji bazowej do 6,5% z 6,3%. Ta niekorzystna zmiana wynika głównie z kosztów mieszkaniowych i cen rekreacji i powinna umocnić oczekiwania na czwartą z rzędu podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych od Rezerwy Federalnej 2 listopada”.

TDS
„Ceny bazowe prawdopodobnie pozostały silne we wrześniu, a seria odnotowała kolejny duży wzrost o 0,5% m/m. Inflacja typu Shelter prawdopodobnie pozostała silna, chociaż oczekujemy, że ceny używanych pojazdów gwałtownie spadną. Co ważne, ceny gazu prawdopodobnie ponownie przyniosły dodatkową ulgę dla głównych serii, spadając o ok. 5% m/m. Nasze prognozy w ujęciu miesięcznym zakładają 8,2%/6,6% r/r dla cen ogółem/bazowych”.

NIEMIECKI BANK
„Podkreślamy, że przy spadku cen gazu o kolejne blisko 7% od sierpnia do września, energia ponownie wpłynie na główny wskaźnik CPI (prognoza +0,28% wobec +0,12% poprzednio). Jednak bazowy CPI (+0,44% vs. +0,57%) przyciągnie najwięcej uwagi, zwłaszcza biorąc pod uwagę zwyżkową niespodziankę z zeszłego miesiąca. Zakładając, że nasze prognozy są prawidłowe, CPI w ujęciu rocznym powinien nadal spadać, spadając o dwie dziesiąte do 8,1%, podczas gdy rdzeń powinien wzrosnąć o dwie dziesiąte do maksimum na poziomie 6,5%. Niezależnie od tego, czy jedna liczba powinna być podstawą ogromnych wahań na rynkach, wydaje się nieuniknione, że zauważalny brak rdzenia po obu stronach może spowodować duże ruchy w handlu w nadchodzących tygodniach, więc czekaj.

SOCGEN
„Prognozujemy wzrost CPI o 0,2% na wrzesień. Nasza prognoza stopy bazowej to 0,5%, ale liczba ta jest zaokrąglona w górę, a nasze rzeczywiste obliczenia to 0,45%. Nacisk na niezaokrągloną liczbę ma na celu stwierdzenie, że wcale nie bylibyśmy zaskoczeni wzrostem o 0,4% m/m, ale bylibyśmy zaskoczeni, gdyby liczba ta wynosiła 0,6% lub więcej”.

NBF
„Ceny podstawowe mogły wzrosnąć o 0,2% m/m. Jeśli mamy rację, to roczny wskaźnik powinien zejść do 8,1% z 8,3%. Tymczasem indeks bazowy mógł być nadal wspierany przez rosnące ceny czynszów i wzrósł o 0,4% w ujęciu miesięcznym. Przełożyłoby się to na dwukrotny wzrost stawki 12-miesięcznej do 6,5%”.

CIBC
„Zwolnienie z wyższych cen na dystrybutorze przedłużyło się do września, ale ciągła presja na ceny żywności, gdzie niedobór siły roboczej w branży transportowej i ekstremalne warunki pogodowe pozostają problemami, mogła spowodować wzrost o 0,2% miesięcznych cen całkowitych, pozostawiając roczny inflacja na poziomie 8,1%. Obejmowałoby to również presję na komponenty poza żywnością i energią, która prawdopodobnie wzrosła o 0,4% m/m, ponieważ schronienie wciąż odbiera wpływ resetowania umów najmu na wyższe stawki, odzwierciedlając siłę rynku mieszkaniowego obserwowaną w zeszłym roku. Sprzyjające temu może być pewne osłabienie cen używanych samochodów, zgodnie z marginalną poprawą w łańcuchach dostaw. W sumie roczna inflacja bazowa ma przyspieszyć o dwa tiki, do 6,5%, powiększona przez efekty bazy. Jesteśmy zgodni z konsensusem, dlatego reakcja rynku powinna być ograniczona”.

WELLS FARGO
„Na wrzesień prognozujemy, że główny CPI wzrósł o 0,2%, sprowadzając r/r stopę nieznacznie do 8,1%. Ceny energii prawdopodobnie w znacznym stopniu przyczyniły się do złagodzenia głównego kursu w zeszłym miesiącu, ponieważ ceny benzyny spadały przez większą część miesiąca. Jednak wysoka inflacja bazowa, rosnąca w sierpniu o 6,5 proc. w ujęciu rocznym, oznacza, że ​​same spadki cen surowców nie obniżą jej, jeśli chodzi o stłumienie inflacji na dłuższą metę. Oczekujemy, że inflacja bazowa wzrosła we wrześniu o 0,5%, co jest powyżej konsensusu, ale poniżej niespodzianki w górę o 0,6% w sierpniu. Bardziej umiarkowany wzrost bazowy prawdopodobnie będzie wynikał z inflacji towarów, ponieważ wydatki konsumentów przesuwają się z powrotem w stronę usług, a zapasy detaliczne zaczynają się gromadzić. Usługi podstawowe powinny ponownie być głównym motorem inflacji w tym miesiącu, jako że opóźnienia w pomiarach czynszów i cen domów wskazują na kolejny silny miesięczny wzrost. Podwyżki płac są szczególnie ważne dla sektora usług, a pozostając na wysokim poziomie, nadal komplikują walkę Fed z inflacją”.

CITIBANK
„CPI we wrześniu w USA m/m – Citi: 0,2%, wcześniej: 0,1%; CPI r/r – Citi: 8,1%, poprzednio: 8,3%; CPI ex Food, Energy m/m – Citi: 0,5%, przed: 0,6%; CPI bez żywności, energii r/r – Citi: 6,6%, poprzednio: 6,3%. Spodziewamy się kontynuacji trendu wciąż solidnych miesięcznych wzrostów. Ryzyko jest jednak nieco przechylone w dół ze względu na ogólne spadki cen towarów w nadchodzących miesiącach. Tymczasem trend cen usług, zarówno za zakwaterowanie, jak i inne usługi, nadal jest ważniejszym czynnikiem napędzającym inflację, a my ponownie ołówkujemy się w silne podwyżki”.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →