PODGLĄD BOK: PROGNOZY SZEŚCIU NAJWIĘKSZYCH BANKÓW, 25 PB CZY 50 PB?

Bank Korei (BoK) odbędzie posiedzenie Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) w środę, 12 października o godz. główne banki.

Na ostatnim posiedzeniu 25 sierpnia bank podniósł stopy o 25 punktów bazowych (pb) do 2,50%. Teraz BoK mógłby podnieść stopy o 50 pb do 3%, choć niektóre banki domagają się kolejnej podwyżki o 25 pb.

ANZ
„Oczekujemy, że BoK podniesie swoją stopę procentową o 50 pb w obliczu utrzymującej się presji cenowej i rosnących obaw o stabilność. BoK dał jasno do zrozumienia, że ​​inflacja pozostanie głównym priorytetem, jeśli utrzyma się na poziomie 5-6%. Ostatnie wrześniowe dane pokazały, że główny druk wyniósł 5,6% r/r, który prawdopodobnie wzrośnie w październiku w związku z podwyżkami cen energii elektrycznej i gazu miejskiego, po czym będzie stopniowo spadał. Podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych przez BoK pomogłaby ograniczyć ujemną różnicę stóp procentowych w stosunku do USA i uzupełnić niedawno ogłoszone środki stabilizacji rynku”.

SOCGEN
„Oczekujemy jednogłośnej decyzji o podwyżce stóp o 25 pb z 2,50% do 2,75%. Utrzymujące się obawy o inflację oraz krótkoterminowe „forward guidance” do końca roku wspierają dalsze podwyżki stóp w październiku. Utrzymujemy nasz bazowy scenariusz dla końcowej stopy procentowej BoK na poziomie 3,0% po dwóch podwyżkach o 25 punktów bazowych w październiku i listopadzie, co jest zgodne z niejawnymi, krótkoterminowymi prognozami BoK, które były kilkakrotnie sugerowane przez gubernatora Rei. Oczywiście będziemy uważnie monitorować konferencję prasową gubernatora Rhee pod kątem jakichkolwiek długoterminowych wskazówek dotyczących polityki pieniężnej”.

Kalendarz ekonomiczny

„Chociaż widzimy podwyżkę o 25 pb 7-dniowej stopy repo do 2,75% jako scenariusz bazowy, perspektywa bardziej agresywnej podwyżki o 50 pb do 3,00% wzrosła. Tak więc szanse są z pewnością przechylone w kierunku wyższej końcowej stopy procentowej niż nasza obecna prognoza 3,00%, ponieważ BoK prawdopodobnie podniesie się dalej w listopadzie (ostatnie posiedzenie w 2022 r.), a nawet w I kw. 23, jeśli inflacja nie spadnie tak szybko, jak się spodziewano. Lepiej wyczujemy to na konferencji prasowej po decyzji BoK.”

Miłosz Banasiewicz

Learn More →