Komisja Europejska poinformowała, że ​​12 krajów UE zostało całkowicie lub częściowo pozbawionych gazu z Federacji Rosyjskiej

Moskwa. 25 czerwca. INTERFAX.RU – W Unii Europejskiej 12 państw zostało całkowicie lub częściowo pozbawionych gazu z Rosji, zachowanie Moskwy w ostatnich tygodniach znacznie zaostrzyło ryzyko – powiedział Kadri Simson, komisarz ds. energii Komisji Europejskiej.

„Plan kryzysowy UE przygotowany na początku roku może się przydać w każdej chwili, a państwa członkowskie powinny być gotowe do realizacji swoich planów państwowych” – zacytowała estońska strona internetowa agencji Delfi.

Simson powiedział, że w zeszłym tygodniu UE osiągnęła porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu z Izraelem i Egiptem, pogłębienia współpracy z Norwegią oraz ostateczne bezpośrednie negocjacje z Azerbejdżanem.

Według niej „duże nieporozumienia” wśród ministrów energetyki wywołują kwestie związane z dalszymi zmianami na rynku energii, w tym rozszerzeniem wykorzystania energetyki jądrowej.

„Komisja nie może podejmować decyzji w tej ostatniej kwestii dla żadnego państwa, wybór źródeł energii zgodnie z podstawowymi traktatami europejskimi jest suwerennym prawem państw członkowskich” – powiedział Simson.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.