Kazachstan może rozważyć zawieszenie wymiany walut

Narodowy Bank Kazachstanu i Giełda Papierów Wartościowych w Kazachstanie (KASE) nie wykluczają rozważenia kwestii całkowitego zawieszenia obrotu walutami w warunkach niepewności geopolitycznej. Mówi o tym wspólne oświadczenie regulatora i KASE opublikowane w poniedziałek.

„Bank Narodowy wraz z kazachską Giełdą Papierów Wartościowych SA podjęli decyzję o zmianie zasad handlu dla pary walutowej tenge-dolar amerykański. W szczególności 28 lutego aukcja rozpocznie się o godzinie 15:00 czasu Nur-Sultan (12:00 czasu moskiewskiego) w formacie aukcji we Frankfurcie” – czytamy w dokumencie.
Zauważa również, że działania te mają charakter przejściowy, odzwierciedlają wysoki stopień niepewności oraz potrzebę minimalizacji presji zewnętrznych czynników geopolitycznych na rynek walutowy i stabilność finansową w kraju. „Jednocześnie, w związku ze zmianą obecnie skrajnie niepewnych warunków na zewnętrznych rynkach finansowych, Narodowy Bank wraz z kazachską Giełdą Papierów Wartościowych SA, w dniu 28 lutego do godz. zawieszenie obrotu walutowego” – wskazane we wniosku.
W niedzielę Narodowy Bank ogłosił, że jest gotów przeprowadzić interwencje walutowe w celu zmniejszenia nieuzasadnionego wpływu nadmiernych wahań rubla na krajową walutę – tenge. Według regulatora wielkość i częstotliwość takich interwencji będzie zależała od sytuacji na krajowym rynku walutowym. Służba prasowa Banku Narodowego dodała również, że monitoruje w czasie rzeczywistym oficjalne oświadczenia rządów państw, banków centralnych i organizacji finansowych oraz ocenia stopień wpływu nowych antyrosyjskich sankcji na system finansowy Kazachstanu.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →