Indeks zaufania konsumentów w USA wzrósł w lipcu lepiej niż oczekiwano

Indeks zaufania konsumentów w USA wzrósł w lipcu do 51,5 punktu w porównaniu do 50 punktów miesiąc wcześniej, wynika z ostatecznych danych Uniwersytetu Michigan, który oblicza ten wskaźnik.

Wstępne dane sugerowały wzrost indeksu w lipcu do 51,1 pkt. Według Trading Economics analitycy nie spodziewali się, że zostanie on zrewidowany.

Lipcowe dane pokazały jedynie nieznaczną poprawę nastrojów w Ameryce w porównaniu z czerwcem, kiedy indeks zaufania konsumentów spadł do rekordowo niskiego poziomu. Głównym czynnikiem, który nadal wpływa na nastroje konsumentów, jest wysoka inflacja w USA, zauważają autorzy raportu.

Subindeks stosunku amerykańskich konsumentów do obecnej sytuacji finansowej wzrósł w lipcu do 58,1 pkt (wstępnie 57,1 pkt) z 53,8 pkt miesiąc wcześniej. Wskaźnik oczekiwań konsumentów na najbliższe sześć miesięcy spadł do 47,3 pkt (wstępnie również 47,3 pkt) z 47,5 pkt.

Oczekiwania inflacyjne średnioterminowe (w przyszłym roku) wśród ludności spadły w lipcu do 5,2% z 5,3%, prognozy inflacyjne w długim okresie (5 lat) do 2,9% z 3,1%.

Aleksandra Mazur

Learn More →