Hiszpańskie ceny przemysłowe wzrosły o 43,2% rok do roku, w porównaniu z 43,6% w maju

12 -miesięczny wzrost cen przemysłowych w Hiszpanii zwolnił w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu , ponieważ inflacja energii ponownie spadła, podał we wtorek Narodowy Instytut Statystyczny (INE).

Hiszpańskie ceny przemysłowe wzrosły w czerwcu o 43,2% w ciągu 12 miesięcy do końca czerwca, nieznacznie spadły z 43,6% w okresie do maja . Całkowite ceny przemysłowe wzrosły w czerwcu o 1,9%, podała INE.

12-miesięczna inflacja w produkcji przemysłowej osiągnęła rekordowy poziom 47% w okresie do marca.

Firmy mają tendencję do przenoszenia wzrostu cen przemysłowych na klientów, ostatecznie napędzając inflację, która w Hiszpanii, podobnie jak w wielu innych krajach, przebiega w najszybszym tempie od trzech dekad.

Chociaż ceny energii spadły, ponieważ ceny wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej rosły wolniej niż w tym samym miesiącu rok temu, to jednak w ciągu 12 miesięcy poprzedzających czerwiec nadal wzrosły o solidne 112% .

Po wyłączeniu cen energii roczna inflacja cen przemysłowych wyniosła w czerwcu 15,2%, nieco mniej niż 15,3% miesiąc wcześniej, podał INE.

W marcu przywódcy UE udzielili Hiszpanii specjalnego pozwolenia na zarządzanie własnymi cenami energii elektrycznej, co może potencjalnie ograniczyć masowy wzrost cen energii.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →