FILIPINY: INFLACJA ZASKOCZYŁA W GÓRĘ W CZERWCU – UOB

Starszy ekonomistka UOB Group Julia Goh i ekonomista Loke Siew Ting oceniają najnowsze dane o inflacji opublikowane na Filipinach.

KLUCZOWE DANIA NA WYNOS
„Inflacja zasadnicza zanotowała duży skok do 6,1% r/rw czerwcu (z 5,4% w maju), przewyższając nasze szacunki i konsensus Bloomberga o 6,0%. Oznaczało to również najwyższą stopę inflacji od listopada 2018 r., w dużej mierze napędzaną przez droższą żywność, transport i energię elektryczną w warunkach gwałtownej deprecjacji peso (PHP).”

„Inflacja pozostanie podwyższona i przekracza średnioterminowy zakres docelowy Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP) wynoszący 2,0%-4,0% przez resztę roku i do pierwszego półrocza 23. Jest to spowodowane głównie wyższymi światowymi cenami ropy naftowej i innych surowców, utrzymującym się niedoborem krajowej podaży ryb, wyraźnymi efektami drugiej rundy cen krajowych towarów i usług, a także niesprzyjającą pogodą. Utrzymujemy nasze całoroczne prognozy inflacji na poziomie 5,0% na 2022 (szacowany BSP: 5,0%, 2021: 3,9%) i 4,0% na 2023 (szacowany BSP: 4,2%), z ryzykiem korekty w górę.”

Miłosz Banasiewicz

Learn More →