Berkshire Hathaway Buffetta zwiększa udziały w Occidental Petroleum

Moskwa. 13 lipca INTERFAX.RU – Firma inwestycyjna amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta Berkshire Hathaway Inc. nadal zwiększa swoje udziały w amerykańskim producencie łupków Occidental Petroleum Corp. W lipcu Berkshire kupił 12 milionów akcji Occidental w dwa dni, jak podaje The Wall Street Journal.

Tak więc teraz Berkshire ma 18,7% akcji Occidental, jest jego największym udziałowcem. Gdy Berkshire będzie miał 20% udziałów w Occidental Petroleum, będzie mógł włączyć wyniki Occidental do swoich sprawozdań finansowych.

Obecne zasady rachunkowości zalecają inwestorom uwzględnienie w swoich sprawozdaniach finansowych wyników spółek, w których posiadają co najmniej 20%, proporcjonalnie do wielkości tego udziału.

Eksperci spodziewają się, że Occidental zarobi w tym roku około 10 miliardów dolarów. Tym samym Berkshire, w przypadku zwiększenia swojego udziału w spółce do 20%, będzie w stanie dodać 2 miliardy dolarów do swojego rocznego zysku – powiedział David Kass, profesor finansów w Robert H. Smith School of Business na Uniwersytecie. Marylandu.

Obecnie Berkshire uwzględnia tylko wypłaty dywidendy Occidental w wysokości poniżej 100 milionów dolarów rocznie, zauważa Kass.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →