Amerykański rynek akcji wzrósł w czwartek, a Dow i S&P 500 zamknęły się na szczytach od siedmiu tygodni

Amerykańskie indeksy giełdowe systematycznie rosły na podstawie czwartkowych obrotów, wskaźniki Dow Jones i S&P 500 zamknęły się na najwyższych poziomach od prawie siedmiu tygodni.

Handlowcy oceniali nową partię raportów korporacyjnych i nowe statystyki.

W drugim kwartale amerykańska gospodarka skurczyła się o 0,9% rok do roku, wynika ze wstępnych danych Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych. Analitycy ankietowani przez Trading Economics oczekiwali wzrostu o 0,5%, konsensus prognoz Bloomberga przewidywał wzrost o 0,4%.

Inwestorzy uważają, że dane mogą zmusić Rezerwę Federalną USA (Fed) do szybkiego zakończenia cyklu agresywnego zacieśniania stóp, pisze CNBC.

Pod koniec tego tygodnia Fed podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych zgodnie z oczekiwaniami do 2,25-2,5% i potwierdził, że oczekuje dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej.

Tymczasem liczba Amerykanów, którzy po raz pierwszy złożyli wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, spadła w zeszłym tygodniu o 5 tys. do 256 tys., wynika z raportu amerykańskiego Departamentu Pracy. Według zrewidowanych danych tydzień wcześniej było to 261 tys., a nie 251 tys., jak wcześniej informowaliśmy. Eksperci ankietowani przez Bloomberg średnio spodziewali się spadku liczby wniosków do 250 tys.

Akcje Qualcomm Inc. spadł o 4,5%. Jeden z największych na świecie producentów komponentów półprzewodnikowych w trzecim kwartale roku fiskalnego 2022 zwiększył zysk netto 1,8-krotnie, ale podał słabą prognozę przy niższym popycie konsumenckim ze względu na wysoką inflację.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →