Akcje azjatyckie pozostają spadkowe pomimo niedawnej bezczynności przed protokołem Fed

Zbliżająca się interwencja ze strony Japonii, obawy gospodarcze cytowane przez Baileya z BOE, MFW nie tracą nadziei.
Rentowności rosną, gdy Londyn/Tokio walczą o obronę poszczególnych walut.
Chińskie akcje prowadzą niedźwiedzie, KOSPI nie uzasadnia podwyżki stóp BOK.
Akcje azjatyckie mają niższe notowania, na czele z Chinami, ponieważ obawy związane ze spowolnieniem gospodarczym łączą się z niepokojem sprzed protokołu Fed na początku środy. Mimo to powolne rentowności i brak ważnych danych/wydarzeń ograniczają natychmiastowe ruchy.

To powiedziawszy, indeks MSCI dla akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią odnawia 30-miesięczne minimum, spadając w ciągu dnia o 0,75% według czasu prasy, podczas gdy japoński Nikkei 225 pozostaje w większości na stabilnym poziomie wokół tygodniowego minimum.

Wcześniej tego dnia USDJPY przekroczył poziom 145,90 i popchnął japońskich decydentów do obrony krajowej waluty. Idąc tym samym śladem, japoński sekretarz gabinetu Hirokazu i minister finansów Shunichi Suzuki przekroczyli granice, wykazując jednocześnie gotowość do okiełznania ruchu cen, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gdzie indziej, silniejsza determinacja Chin w obronie polityki zerowej covid łączy się z niedawnym stopniowym spadkiem krajowej waluty, aby odnowić obawy Ludowego Banku Chin (PBOC), co z kolei doprowadziło rynki w Pekinie do odnotowania ponad 1,0% dziennej straty . Podążając za tym samym, nowozelandzki NZX 50 spada o 1,0%, ale australijski ASX 200 odnotowuje niewielkie wzrosty, ponieważ zastępca gubernatora Banku Rezerw Australii (RBA) Luci Ellis wspomniał, że polityka banku centralnego nie jest już w miejscu ekspansywnym. Jednak komentarze typu: „Neutralna stopa była ruchomym celem i trudnym do ustalenia na dowolnym etapie” wydawały się ciążyć australijskim akcjom.

Koreański KOSPI odnotowuje 0,25% zysku w ciągu dnia, nawet po tym, jak Bank Korei ogłosił podwyżkę stóp procentowych, podczas gdy indonezyjski IDX Composite śledzi chińskie akcje, spadając najpóźniej o 0,65%.

W szerszym ujęciu, kontrakty terminowe na S&P 500 pozostają odsunięte na bok wokół miesięcznego minimum, ale rentowności obligacji skarbowych są w większości stabilne, pomimo ostatniej bezczynności, co z kolei obrazuje pęd rynku w kierunku bezpieczeństwa ryzyka.

Idąc dalej, protokół posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) będzie wyczekiwał jasnych kierunków w obliczu jastrzębich zakładów Fed. Ważne będą również posunięcia brytyjskich i japońskich decydentów w obronie odpowiednio GBP i JPY.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →