Firmy zajmujące się kryptowalutami przenoszą się do Dubaju, gdy reputacja kryptowalut poprawia się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

  • Zjednoczone Emiraty Arabskie dodały szarą listę, aby pomóc oczyścić swoją reputację, co pomaga zwiększyć wolumeny handlu kryptowalutami w całym regionie.

Firmy kryptowalutowe gromadzą się w Dubaju w związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących handlu kryptowalutami. Najważniejszym czynnikiem wzbudzającym zainteresowanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich była nowa ustawa. Dubaj jest centrum finansowym Emiratów, co zachęciło również graczy kryptowalut do przeniesienia się do Dubaju. Zjednoczone Emiraty Arabskie dodały szarą listę, aby pomóc oczyścić swoją reputację, co pomaga zwiększyć wolumeny handlu kryptowalutami w całym regionie.

Dlaczego Dubaj?

Rynek kryptowalut boryka się z kilkoma problemami, w tym z brakiem ram regulacyjnych, aby system działał dla wielu inwestorów. Podczas gdy wielu inwestorów indywidualnych może podejmować decyzje handlowe bez określonych sieci regulacyjnych, niektórzy inwestorzy instytucjonalni mają mandaty regulacyjne, które wymagają określonych przepisów, aby umożliwić im obrót określonym aktywem.

Dubaj to najbardziej zaludniony region w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W 2022 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich było nieco ponad 10 milionów ludzi , w porównaniu z trzema milionami w 2000 roku. Dubaj ma prawie trzy miliony mieszkańców, a wzrost gwałtownie przyspieszył w ciągu ostatniej dekady.

Dubaj jest stolicą Emiratów i znajduje się na wschodnim wybrzeżu półwyspu. Dubaj jest również uważany za centrum finansowe kraju. Większość mieszkańców to emigranci, a tylko 15% to rdzenni mieszkańcy . Językiem urzędowym jest arabski, ale angielski jest powszechnie używany w całym Dubaju.

To, co sprawiło, że Dubaj jest atrakcyjny w sektorze handlu kryptograficznego , to wyższy poziom kontroli, z jakim boryka się miasto. Dubaj znajduje się na szarej liście obserwacyjnej dotyczącej prania brudnych pieniędzy przez Financial Action Task Force (FATF). Dubaj niedawno uchwalił ustawę o wirtualnych aktywach (VAL) w marcu 2022 r. Prawo definiuje wirtualne aktywa jako reprezentację wartości, która może być przedmiotem handlu cyfrowego lub wykorzystywana jako urządzenie płatnicze do celów inwestycyjnych. Prawo, które zostało ustanowione przez Dubai Virtual Asset Regulatory Authority (VARA), wyjaśnia również, co można uznać za klucz wirtualny, zdefiniowany jako „cyfrowa reprezentacja zestawu praw, które można oferować cyfrowo i handlować za pośrednictwem platformy wirtualnych aktywów ”.

VARA odpowiada za regulowanie i nadzorowanie branży aktywów wirtualnych. Prawo ustanowiło VARA jako organ nadzoru nad zasobami cyfrowymi. VARA jest niezależnym organem, którego zadaniem jest regulowanie różnych giełd cyfrowych i tokenów będących przedmiotem obrotu w Dubaju. Ostatecznie wprowadzenie VARA pomogło zbudować poczucie zaufania w branży kryptowalut.

Szara lista

Grupa Zadaniowa ds. Działań Finansowych umieściła Dubaj na „szarej liście” w marcu 2022 r. Szara lista to lista krajów, które miały problemy z monitorowaniem przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Dodatek do szarej listy może być mieczem obosiecznym dla wolumenu kryptowalut. Dodanie Dubaju do listy oznacza, że ​​osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy powinny trzymać się z dala od Dubaju. Jednocześnie można przyciągnąć inwestorów, ponieważ będzie więcej kontroli. Kilka giełd, które przybyły do ​​Dubaju, pomaga pokazać, że giełdy te są bardziej zainteresowane regulowanym środowiskiem, które może przyciągnąć inwestorów, niż używanie wirtualnych tokenów do nielegalnych praktyk, takich jak pranie pieniędzy w kryptowalutach.

Jak działa pranie brudnych pieniędzy w kryptowalutach?

Niestety, handel kryptowalutami ma ciemną stronę. Aby ukryć pochodzenie kryptowaluty przesyłanej z adresu na adres, stosuje się kilka metod. Adres kryptowaluty to unikalny identyfikator od nadawcy lub odbiorcy kryptowaluty. Adres handlu kryptograficznego pochodzi z klucza prywatnego, zestawu cyfr lub liter. Nie ma nazwiska ani numeru identyfikacyjnego, który pozwalałby każdemu wiedzieć, kto jest właścicielem adresu.

Gdy zarejestrujesz się na giełdzie, otrzymasz portfel kryptowalutowy, który ma unikalny adres kryptowaluty. Ten adres umożliwia wysyłanie i odbieranie kryptowaluty. Za każdym razem, gdy dokonujesz transakcji kryptowalutowej, wysyłasz swoją kryptowalutę na inny indywidualny adres. Ten rodzaj handlu kryptograficznego różni się od handlu kryptograficznego kontraktem na różnice (CFD). Handel kryptograficzny CFD śledzi ruchy cen aktywów bazowych, takich jak Bitcoin lub Ether, i pozwala inwestorowi kupować lub sprzedawać CFD bez konieczności posiadania rzeczywistego krypto. W takim przypadku nie będziesz potrzebować portfela ani adresu, aby handlować na rynku kryptowalut.

Dolna linia

Rynki kryptowalut koncentrują się na Dubaju i nadal szukają obszarów, które poprawiają ich ramy regulacyjne. Ostatnio nowe prawo wzbudziło zainteresowanie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dubaj był kluczowym miastem innowacji finansowych i jest uważany za centrum finansowe Emiratów. Niedawno Zjednoczone Emiraty Arabskie dodały szarą listę, która wskazuje na konkretne regiony, w których ramy regulacyjne muszą poprawić swoją reputację.

Kryptowaluta napotkała problemy związane z działalnością przestępczą, co pozwoliło inwestorom skupić się na braku ram regulacyjnych, aby system działał dla wielu inwestorów. Podczas gdy wielu inwestorów indywidualnych może podejmować decyzje handlowe bez określonych sieci regulacyjnych, niektórzy inwestorzy instytucjonalni potrzebują bezpiecznych mandatów regulacyjnych, które wymagają określonych przepisów, aby umożliwić im obrót określonym aktywem.

W rezultacie pozytywy nowego prawa przeważają nad negatywnymi aspektami zmniejszania ilości, ponieważ przestępcy mają mniejszą zdolność do wykorzystywania kryptowalut do prania brudnych pieniędzy. Nowe przepisy VARA wdrożone w Dubaju prawdopodobnie będą nadal zwiększać kontrolę na rynku handlu kryptowalutami, co może skutkować większym zaufaniem. W końcu może się zdarzyć, że na arenie pojawi się więcej transakcji instytucjonalnych, zwłaszcza jeśli Dubaj będzie nadal podążał ścieżką regulacyjną.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →