GBP/USD SPADA PONIŻEJ 1,1900, NAJNIŻEJ OD MARCA 2020 R. W ZWIĄZKU Z KRYZYSEM POLITYCZNYM W WIELKIEJ BRYTANII

GBP/USD spotkał się w środę z nową podażą i spadł do najniższego poziomu od marca 2020 r.
Brytyjski dramat polityczny, nieszczęścia związane z Brexitem, oczekiwania co do mniej jastrzębiego BoE zaważyły ​​na funcie brytyjskim.
Silne podążanie za kupowaniem USD dodatkowo przyczyniło się do tendencji do sprzedaży przed protokołami FOMC.
Para GBP/USD miała problemy z wykorzystaniem swoich wczesnych skromnych wzrostów i w środę przyciągnęła świeżą sprzedaż w pobliżu psychologicznego znaku 1.2000. Spadek w ciągu dnia sprowadził ceny spot z powrotem poniżej poziomu 1,1900, do najniższego poziomu od marca 2020 r. i był sponsorowany przez kombinację czynników.

Funt brytyjski został osłabiony przez kryzys polityczny w Wielkiej Brytanii, w którym premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson napotyka rosnącą presję, by ustąpić po rezygnacji kluczowych torysów. Dzieje się tak wśród obaw, że kontrowersyjna ustawa rządu Wielkiej Brytanii dotycząca protokołu Irlandii Północnej może wywołać wojnę handlową z Unią Europejską. Poza tym na funcie szterlingu ciążyły jeszcze oczekiwania, że ​​Bank Anglii przyjmie stopniowe podejście do podnoszenia stóp procentowych w obliczu rosnących obaw o recesję.

Z drugiej strony, dolar amerykański zbudował się w wyniku załamania z poprzedniego dnia i wzrósł do nowego dwuletniego maksimum przy rosnącej akceptacji, że Fed podniesie stopy procentowe w szybszym tempie. W rzeczywistości, prezes Fed Jerome Powell powtórzył w zeszłym tygodniu, że amerykański bank centralny nadal koncentruje się na kontrolowaniu inflacji i że gospodarka USA jest dobrze przygotowana do radzenia sobie z bardziej restrykcyjną polityką. Uznano to za kolejny czynnik, który wywarł presję na spadek pary GBP/USD, chociaż spadkowi brakowało silnej dalszej sprzedaży.

Wydaje się, że inwestorzy przesunęli się na margines i wolą poczekać na protokół z posiedzenia FOMC, który ma się ukazać później, podczas sesji amerykańskiej. Uczestnicy rynku będą szukać nowych wskazówek na temat ścieżki zacieśniania polityki przez Fed, co wpłynie na dynamikę cen USD i da impuls parze GBP/USD. W międzyczasie handlowcy będą czerpać wskazówki z amerykańskiej listy ekonomicznej – obejmującej JOLTS Job Openings i ISM Services PMI.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →