Dolar został objęty realizacją zysków

Dolar traci na wartości w piątek po tym, jak dzień wcześniej w czwartek osiągnął szczyt od 20 lat wynoszący 109,30. Jednocześnie dolar zamyka się wyżej trzeci tydzień z rzędu, ponieważ oczekuje się, że Fed będzie nadal agresywnie podnosić stopy procentowe, ponieważ inflacja w USA, według danych opublikowanych w tym tygodniu, osiągnęła szczyt od 40 lat i wzrosła do 9,1%.

Generalnie wydaje się, że mamy do czynienia z korektą techniczną, częściową realizacją zysków na długich pozycjach w walucie amerykańskiej. Korekta ta rozpoczęła się, gdy dwóch przedstawicieli Fed powiedziało, że nadal popierają podwyżkę stóp o 75 pb w lipcu. Choć po opublikowanych w środę statystykach inflacyjnych, rynek zaczął postawić na podwyżkę stóp o 100 pb. Teraz zakłada się jednorazowy wzrost kursu o 1% z prawdopodobieństwem mniejszym niż 30%, chociaż wczoraj rano było to prawie 60%.

Również korekta dolara może wynikać z częściowej redukcji krótkich pozycji w euro. Dla wspólnej waluty w przyszłym tygodniu dwa ważne wydarzenia. W czwartek EBC ma podnieść stopę depozytową o 25 pb po raz pierwszy od 2011 roku. do -0,25%. Tego samego dnia, 21 lipca, zgodnie z planem powinny zakończyć się prace konserwacyjne na Nord Stream. Inwestorzy będą uważnie śledzić wiadomości. Jeśli potwierdzą się obawy, że rurociąg nie wróci do pracy, to kryzys energetyczny w Europie nieuchronnie wywoła recesję w regionie, co wywrze presję na euro. Ale jeśli obawy się nie potwierdzą, a Rosja nadal będzie dostarczać gaz do Europy przez Nord Stream, to możemy zobaczyć jeszcze więcej osób chętnych do wyjścia z szortów na euro.

Warto zauważyć, że dolar próbował rosnąć po danych o sprzedaży detalicznej w USA, które okazały się lepsze od prognoz. Na pierwszy rzut oka wskazuje to na silny popyt konsumpcyjny, co oznacza, że ​​Fed może sobie pozwolić na dalsze agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej, co jest dobre dla dolara. Jednak wzrost wskaźnika był spowodowany faktem, że Amerykanie zaczęli wydawać więcej na benzynę i inne towary w kontekście rosnącej inflacji. Nie obala to wcale obaw, że wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w II kwartale 2022 r. może okazać się zerowy lub ujemny (w tym przypadku nastąpi recesja techniczna – ujemne PKB przez 2 kwartały z rzędu). W rezultacie dolar nadal spadał.

Miłosz Banasiewicz

Learn More →